Üç kadın, üç ayrı devlet şiddeti

Kadın Haberleri —

Bremen kadın eylemi

Bremen kadın eylemi

  • Şiddetin ve baskının farklı şekilleri vardır. Kurdistan’da ayrı, İran’da ayrı, Filistin’de ayrı... Fakat her türlü şiddetin kaynağı devlettir. Şiddet tepeden halka, kadına iner.

GÖZDE GÜLER

Kurdistan, İran ve Filistin’den üç kadın aktivist Paris’te katledilen Kürt kadınları için düzenlenen panelde konuştu, devletlerin sistematik şiddetini anlattı.

Barış İçin Kürt Kadın Bürosu CENÎ’nin (Kurdisches Frauenbüro für Frieden e.V) Paris'te katledilen Sakine Cansız (Sara), Leyla Şaylemez (Ronahî), Fidan Doğan (Rojbîn) ile Evîn Goyî (Emine Kara) anısına düzenlediği panelde kadına yönelik devlet şiddeti tartışıldı. Online panele katılanlar arasında İran Demokratik Platformu'nun sözcüsü feminist aktivist Mahtab Mahboub, KNK Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç ve Filistinli feminist, aktivist, araştırma görevlisi Fidaa Al Zaanin vardı. Panelde, ev içi şiddetten ziyade kadınların ataerkil devlet yönetimi altında verdiği mücadelenin karşılığında gördüğü şiddet tartışıldı. Panele katılan üç kadın, üç ayrı devletin sistematik şiddetini anlattı.

 

 

Tüm kadınlara tehdittir

İlk olarak konuşan Nilüfer Koç, Ocak ayında katledilen tüm devrimci kadınları anarak sözlerine başladı. Kürt mücadelesinin en temel gücünün kadın olduğunu hatırlatan Koç, Kürt halkının "Jinên azad" diye hitap ettiği Sakine Cansız ve yoldaşlarının katledilmesinin sebebinin Türk devletinin kadın mücadelesini tehdit olarak görmesi olduğunu söyledi. Koç, "Özgür toplum ancak özgür kadın ile var olabilir. Sakine Cansız'ın bu paradigma değişiminde ilk adımı atan ve temelini oluşturan kadındır. Türk devleti bu fikrin temel taşını katlederek Kürt kadın mücadelesini en derininden vurmak istedi. Tarihte ilk modern Kürt kadın mücadelesini başlatanlardan Sakine Cansız'ın katledilmesi onun fikrinde ilerleyen ve mücadele eden tüm kadınlara tehditkar bir mesajdır. Mesajın içeriği kısaca ve basitçe şudur: Mücadele etmeyi bırak kontrol benim.”

Devletlerin bir güç mekanizması olduğunu söyleyen Koç, bu mekanizmanın patriyarkal temel yapıya dayalı olduğunu kaydetti. Koç, silahlı mücadeleden siyasete, komünal hayattan toplumun birçok noktasına Kürt kadınlarının etkin olduğunu ve kadınların Kurdistan'da yeni bir dünya yarattığını belirtti.