Üç ülkede tecrit protesto edildi

Diaspora Haberleri —

11 Aralık 2020 Cuma - 11:43

  • 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesi ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit Avrupa'nın üç ülkesinde protesto edildi. Fransa'nın başkenti Paris, İsviçre'nin Basel ve Zürih kentleri ile Almanya’nın Darmstad ve Stuttgart kentlerinde eylem yapan Kürdistanlılar ve dostları Öcalan'ın sağlığı ve güvenliğine dikkat çekti.

Paris        
Demokratik Kürt Toplum Merkezi Meclisi, Paris'teki Strasbourg-Saint-Denis semtinde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Kısa bir süreliğine yolu trafiğe kapatan eylemciler, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle Kürt Halk Önderi Öcalan’a uygulanan ağır tecrit koşullarına dikkat çekti.
Eylemciler, Abdullah Öcalan’ın konuşmalarını sinevizyon aracılığı ile duvara yansıttı.
“Öcalana özgürlük”, “Bijî Serok Apo” ve “Bê Serok Jiyan Na Be” sloganlarının atıldığı eylem, 12 Aralık’ta République meydanında yapılacak mitinge güçlü katılım çağrısı ile son buldu.

Zürih ve Basel
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması amacıyla sürdürülen "Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı" hamlesi kapsamında İsviçre'nin Basel ve Zürih kentlerinde de eylemler yapıldı.

Basel kentinde Kürt Halk Meclisi tarafından kentin önemli geçiş noktası olan Mittlerebrücke köprüsü üzerinde gerçekleştirilen lazer gösterimiyle Abdullah Öcalan'ın yaşamından kesitlerin yanısıra Öcalan'ın sözleri aktarıldı.

Aynı amaçla Zürih Kürt Toplum Merkezi tarafından kentin en işlek caddelerinden Helvetiaplatz'da da lazer gösterimi yapıldı.

Darmstadt
Almanya’nın Darmstadt kentinde de tecride karşı bir miting düzenlendi.
Mitingde sık sık PKK ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Miting yaklaşık bir saat sürdü.

Stuttgart
Almanya'nın Stuttgart kentinde ise Kürt ve enternasyonalist gençler akşam saatlerinde Stuttgart Theodor-Heuss caddesinde buluştu.
Cadde üzerinde dev bir PKK bayrağı açan genler, üst geçide ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterini astı.
Eylemde renkli meşaleler de yakılırken, bir süre sonra gençler “Bijî Serok Apo” sloganıyla eylemi noktaladı.

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.