Uçar: Çözüm tecridin kırılmasında

Yurt Dışı Haberleri —

Yeşil Sol Parti Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar

Yeşil Sol Parti Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar

  • İnkar ve imha siyaseti ile yol alamayacağının altını çizen Uçar, halkların mücadelesinin yeni dönemi “çözüm yüzyılına” dönüştüreceğini söyledi. Uçar: “Kürt sorununu kapsamayan hiçbir proje, hiçbir anayasa çözüm olamaz. Çözüm, İmralı tecridinin kırılması ile mümkün.”
  • Almanya ardından Fransa’da da gazetemiz Yeni Özgür Politika ile dayanışma gecesi düzenlendi. Geceye katılan Yeşil Sol Parti Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Özgür basın, halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesinde vazgeçilmez önemde” dedi.

Fransa’nın Seine-Saint-Denis kentinde bulunan Espace Alliance salonunda 13 Ekim Cuma günü düzenlenen geceye okuyucularımız katılarak desteklerini sundu. Gecede Sanatçılar Hivron, Dezsa Amed, Nuarin, Dîyar Mahrovî ve Ulaş Kelaşîn sahne aldı. 

Her yerde eylemde olacağız 
Fransa Kürt Toplum Federasyonu (CDK-F) Eşbaşkanı Xane Akdoğan yaptığı konuşmada, 9 Ekim komplosu ve Rojava’ya dönük işgal saldırılarını kınayarak, “Avrupa’da yaşayan Kürt halkı olarak her alanda eylemde olacağız” dedi. 

Özgür basın şehitlerine saygıyla
Yeşil Sol Parti’nin kongresi öncesinde Yeşil Sol Parti Eşbaşkanı sıfatıyla gazetemize katılan Çiğdem Kılıçgün Uçar ise konuşmasında, Ape Musa’dan günümüze özgür basın şehitlerini anarak, “Özgür basının her türlü baskıları göğüsleyerek gerçekleri aydınlatmak için verdiği mücadele, halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesi için vazgeçilmez önemde” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’ye tutum alınmalı
AKP-MHP iktidarının İsrail-Filistin savaşına ilişkin söylemlerinin samimiyetten yoksun olduğunu vurgulayan Uçar, “Rojava’da sivil halka ve tüm yaşam alanlarına saldıran AKP- MHP iktidarının kendisidir. Birleşmiş Milletler ve Batılı güçler Türk devletinin bu saldırılarından endişe duyduklarını açıklamanın ötesinde etkili tutum almalılar” dedi.

Çözümün anahtarı İmralı’da
Türk devletinin ikinci yüzyılında artık geçen yüzyılın inkar ve imha siyaseti ile yol alamayacağının altını çizen Uçar, halkların birlikte mücadelesi ile bu yeni dönemi “çözüm yüzyılına” dönüştürebileceklerini söyledi. AKP-MHP iktidarının çözüm gücü olmaktan uzak olduğunun da altını çizen Uçar, “Kürt sorununu kapsamayan hiçbir proje, hiçbir anayasa tartışması çözüm olamaz. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü ancak tüm ülkeye yayılmış olan İmralı tecridinin kırılması ile mümkün” diye konuştu. SEINE-SAINT-DENIS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.