Üçüncü dozu olmayanlar aşısız sayılacak

Dünya Haberleri —

21 Aralık 2021 Salı - 18:56

  • Avrupa Birliği'nde iki doz aşısını olduktan 9 ay sonra hatırlatma dozunu yaptırmamış olanların dijital aşı sertifikaları geçersiz sayılacak. Karar, AB Komisyonu tarafından alındı. Komisyon dün yaptığı açıklamada yeni düzenlemenin üye ülkelerle istişare edildiğini ve 1 Şubat'tan itibaren yürürlüğe gireceğini bildirdi. 

AB'ye üye ülkelerin teoride kararı veto hakkı bulunsa da veto kullanılması beklenmiyor. Komisyon sözcüsü, iki doz aşıdan en geç 6 ay sonra üçüncü doz aşının tavsiye edildiğini, ancak üçüncü dozu yaptırmak için yeterli zaman kalması amacıyla geçerlilik süresini 9 ay olarak belirlediklerini kaydetti. 

AB dijital aşı sertifikası, muayenehane ya da aşı merkezlerinde doğrudan aşılama sonrasında oluşturulan bir kare kodundan oluşuyor. Akıllı telefonlara yüklenebilen uygulama aşı statüsünün yanı sıra güncel test sonuçlarını ve son dönemde koronavirüs enfeksiyonu geçirilip geçirilmediğini de içeriyor.

AB Komisyonu verilerine göre AB dijital aşı sertifikaları AB içi ve dışında 60 ülke ve bölgede tanınıyor ve kullanılıyor. Şimdiye kadar toplam 800 milyonun üzerinde aşı sertifikası verildiği belirtiliyor.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.