Urfa’da günde bin vaka

Dünya Haberleri —

21 Ağustos 2020 Cuma - 23:00

  • SES Urfa Şube yöneticisi Selma Ateş, kentte günlük vaka sayısının bin civarında olduğunu söyledi. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi, kentte arttan Kovid-19 salgını ve sağlık çalışanlarının yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin şube binasında açıklama yaptı. Urfa’da salgının pik yaptığını, hastanelerde yer bulunmadığını, bazı hastanelerin polikliniklerinin çalışmaz hala geldiğini ve testlerdeki güvensizliğin sağlık alanına yaklaşımın ciddiyetsizliğin göstergesi olduğunu vurgulayan SES Urfa Şube yöneticisi Selma Ateş, hasta kuyruklarının oluştuğuna dikkat çekti. İnsanların Aile Sağlık Merkezleri’ne yönelmelerinden dolayı aile hekimlerinin hem iş yükünün arttığını hem de salgının başından beri yaşanan ekipman eksiliğinden ötürü yalnız bırakıldığını ifade eden Ateş, yine salgına yakalanan kimi hekimler ve sağlık çalışanlarının tedavi sürecinde maaşlarında kesintilerin yapıldığını söyledi. 

Açıklamadan sonra basın mensuplarının sorunlarını cevaplayan Ateş, “Urfa’da enfekte olan sağlık çalışanı ve günlük vaka sayısı ne kadar” sorusuna şu yanıtı verdi: “Veri paylaşımı noktasında son derece ketum bir idari yönetimle karşı karşıyayız. Sahadan aldığımız verilere göre, günlük vaka sayısı bin civarında. Yine sağlık çalışanlarında ise her 12 kişiden biri salgına yakaladığı aldığımız bilgiler arasında” dedi. URFA

Günlük hasta bin 400’ü aştı

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da koronavirüsü nedeniyle 19 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bin 412 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Böylece hayatlarını kaybedenlerin sayısı 6 bin 58’e, hasta sayısı 254 bin 520’ye yükseldi.

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.