Viyana görüşmeleri başlıyor

Dünya Haberleri —

Viyana görüşmeleri / wikipedia

Viyana görüşmeleri / wikipedia

  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD'nin önümüzdeki ayın başlarında İran ile 7. tur müzakereler için Avusturya'nın başkenti Viyana'ya dönmeye hazır olduğunu söyledi.

 

Ned Price yaptığı basın açıklamasında, İran'ı nükleer müzakerelere geri dönmeye ve "iyi niyet" göstermeye çağırarak, ABD'nin anlaşmayı hızlı bir şekilde yeniden canlandırmanın mümkün olduğuna inandığını kaydetti. Sözcü Price, "Viyana görüşmelerine dönmeye hazırız ve 2015 Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) anlaşmasına karşılıklı tam uyuma dönüş konusunda bir anlayışa hızla ulaşmanın ve uygulamanın mümkün olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Müzakerelerin Haziran’daki 6. tur müzakerelerin sonunda bekleyen az sayıdaki meseleyi kapatmaya odaklanması gerektiğinin altını çizen Price, "Açıkça belirttiğimiz gibi, İran kışkırtıcı nükleer adımlar atmaya devam ettikçe, bu pencere sonsuza kadar açık kalmayacak, bu nedenle İran'ın hızlı ve iyi niyetle müzakere etmek için Viyana'ya gelmesini umuyoruz" dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kasım ayı bitmeden önce Viyana’da başlatılan nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakeresine döneceklerini belirtti. Keni, Avrupa Birliği Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Enrique Mora ile faydalı bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, "Enrique Mora ile faydalı ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdim. Kasım ayından önce nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerine yeniden başlama kararı aldık. Kesin tarihi önümüzdeki hafta açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.