Yalçın iade ediliyor, can güvenliği yok!

Diaspora Haberleri —

16 Eylül 2020 Çarşamba - 16:09

  • Fransa’nın Bordeaux kentinde yaşayan Kürt aktivist Mehmet Yalçın "Türkiye’de can güvenliği yok" kararına rağmen sınır dışı edilmek isteniyor.

 

BARIŞ BALSEÇER

Yaklaşık 15 yıldır Fransa’da yaşayan üç çocuk babası siyasi mülteci Mehmet Yalçın Türkiye’ye iade tehdidi altında. Fransa’da hakkında 'PKK üyesi' olduğu gerekçesiyle dava açılan ve oturumu iptal edilen Yalçın, 15 Eylül Salı sabahı saat 06.00’da evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Sınır dışı için Bordeaux–Mérignac Havaalanı’na götürülen Yalçın, Kürdistanlıların havalanında gerçekleştirdikleri eylem ardından Paris yakınında sınır dışı edilenlerin tutulduğu Mesnil-Amelot İdari Gözaltı Merkezi’ne (MKK) aktarıldı.

Havaalanında tutuluyor!

Yalçın, dün sabah ise aralarında Türk polislerinin de bulunduğu Interpol ekibine teslim edildi. Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’na götürülen Yalçın’ın sınır dışı kararının durdurulması için burada da Kürdistanlılar oturma eylemine geçti. Gazetemiz yayıma hazırlandığı sırada Yalçın, mültecilere destek kurumu Cimade’nin engelleme girişimiyle havaalanında tutuluyordu. Ailesi ve avukatı, sınır dışı kararının durdurulmasını istedi.

İkinci kez deniyor

Yalçın hakkındaki sınır dışı kararı ilk olarak 28 Temmuz tarihinde alınmıştı. Gözaltına alınan Yalçın, 16 günlük “ölüm orucu” sonrasında mahkeme tarafından “denetimli serbestlikle” bırakılmıştı. Yalçın’ın avukatı Maître Gabriel Lassort, o dönem Bordeaux İdari Mahkemesi’nin kararıyla müvekkilinin serbest bırakıldığını hatırlatarak, “Bir kez daha Yalçın’ın sığınma başvurusunun incelenmesini talep etmiştik. Salı sabahı evinde 20 polis memuru tarafından gözaltına alındığını öğrendim. Hangi kararla, prosedürle, bilgimiz yok" dedi. Müvekkili Mehmet Yalçın için "Kabaca 'terörist' ilan edilmiş, belgelerden yoksun bırakılmış, şimdi kurdun ağzına atılmakla tehdit ediliyor" diyen Avukat Lassort ekledi: "Türkiye’ye sınır dışı edilmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Cenevre Mülteci Sözleşmesi’nin ciddi ihlali olacaktır. Türkiye bir hukuk devleti değildir" dedi.

Oturumu iptal edildi

Mehmet Yalçın, 2006 yılında Fransa’da sığınma talebinde bulundu. 2008 yılında Fransa Anti-Terör birimlerince evine yapılan baskınla gözaltına alınarak hakkında PKK üyesi olduğu gerekçesiyle dava açıldı. "Denetimli serbestlikle" bırakılan ve 2018 yılında 1 yıl elektronik kelepçe takma cezasına çarptırılan Yalçın hakkında verilen karar, sığınma davasının incelenmesinin reddedilmesine yol açtı.

Yalçın’ın sınır dışı kararının durdurulması için Kürdistanlılar oturma eylemine geçti

Ölüm orucuna girdiği süreçte görüştüğümüz Mehmet Yalçın gazetemizle şu bilgileri paylaşmıştı: "Elektronik kelepçe cezam bittiğinde gözaltına alındım. Bordeaux Valiliği hakkımda 'ülkeyi terk et' kararı verdi. Hakkımda 'PKK üyesi olduğum, PKK’nin AB’nin terör listesinde olduğu, benim ise Fransa için tehlike oluşturduğum' belirtilmiş ve dolayısıyla Fransa’yı terketmem gerektiği belirtilmiş. Avukatlarım yerel mahkemelere yaptıkları itirazlardan hiçbirisinden olumlu sonuç alamadılar. Yerel mahkemeler mülteci haklarını değil, Bordeaux Valiliği’nin verdiği kararı baz aldılar."

Türkiye’de can güvenliği yok

Avukatların oturum iznini uzatma talebi Fransa Vatansız İnsanları ve Mültecileri Koruma Ofisi (OFPRA) tarafından reddedildi. OFPRA’nın 2019’da "Bu kişiye oturum veremiyoruz ama Türkiye’de can güvenliği tehlike altındadır. Türkiye’ye iadesi söz konusu olamaz” kararı verdiğini de hatırlatan Yalçın, “OFPRA’nın bu kararına rağmen emniyet yetkilileri beni Türkiye’ye iade edeceklerini söylediler” demişti.

Mehmet Yalçın ailesinin de tehdit altında olduğunu ifade ederek şöyle demişti: “Çocuklarım Fransa’da dünyaya geldi. Türkiye’ye iade edilmem ile bir aile trajedisi yaşanacak. Eşimin oturumu da iptal edildi. Çocuklarımın ve eşimin Fransa’da kalamayacaklarını belirtmişler."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.