Yüzde 50 ‘kapıları açın’ dedi

Dünya Haberleri —

11 Eylül 2020 Cuma - 15:23

  • Almanya’da yapılan bir ankete katılanların yüzde 50’si sığınmacıların Avrupa ülkelerine alınmasına “evet” dedi.

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria mülteci kampında meydana gelen ve 12 binden fazla sığınmacıyı evsiz bırakan yangının ardından Avrupa ülkelerinin mülteci politikası eleştiri ve protesto konusu oldu.

Almanya’da yapılan bir ankete katılanların yüzde 50’si sığınmacıların Avrupa ülkelerine alınmasına “evet” dedi.

Avrupa devletlerinin mülteci politikalarına yönelik eleştiriler yükselirken, Forsa’nın yaptığı ankete katılanların yüzde 50’si Moria’dan sığınmacı kabul edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Katılımcıların yüzde 15’i ise sığınmacıların alınmasına karşı çıktığını belirtti.

Sol Parti Meclis gündemine taşıyor

Moria kampındaki mültecilerin yaşadığı trajediye dikkat çekmek ve Avrupa devletlerinin politikalarını protesto etmek için binlerce kişi “yerimiz var” sloganıyla sokağa çıkmıştı. Almanya’da Sol Parti de "Yunan adalarındaki kampları tahliye etme ve sığınmacılara Almanya’nın kapılarını açma" talebiyle konuyu meclisin gündemine taşıyor.

Hollanda’dan yüz sığınmacı teklifi

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Moria sığınmacı kampındaki yangının ardından evsiz kalan ve ebeveynleri olmayan 400 çocuğun Avrupa’nın farklı ülkelerine kabul edilmesi konusunda anlaştıkları belirtildi. 

Hollanda ise yarısı çocuk olmak üzere yüz sığınmacı alabileceklerini açıkladı.

BERLİN

 

Avrupa’nın mülteci politikalarına tepkiler sürüyor

Avrupa devletlerinin, Moria kampında çıkan yangın sonrası binlerce insanın evsiz kalmasına kayıtsızlığı protesto ediliyor.

İsviçre’nin başkenti Bern ile Zürih ve Luzern başta olmak üzere pek çok kentte Avrupa ülkelerinin mülteci politikası protesto edildi.

Gerçekleştirilen eylemlere çok sayıda parti, sivil toplum örgütü, sendika ve inisiyatif katılım sağladı.

Mültecilerle dayanışma sloganlarının atıldığı eylemlerde, Avrupa ülkelerine göçmenler için kapıların açılması çağrısı yapıldı.

Protesto eylemlerinde ayrıca Moria kampındaki 12 bin insanın sahiplenilmesi ve Yunanistan'dan güvenli bir şekilde tahliyelerinin sağlanması için bir an önce harekete geçilmesi gerektiği belirtildi.

BERN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.