Ziraat'e kilit yok ama işletme de yok

Dünya Haberleri —

29 Ağustos 2021 Pazar - 16:15

.

.

  • Almanya'nın Bankacılık Denetleme Kurulu (BaFin), Almanya’da 7 şubesi bulunan Ziraat Bankası’na,  “Yüz milyonlarca euroluk kredilerde uyumsuzluk ve mevduat toplamadaki şüpheler” nedeniyle büyük cezalar kesti. Diplomatik ilişkiler nedeniyle banka kapatılmadı ama birçok kısıtlama ile işletilemez hale getirildi.

 

Alman Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BaFin), Türkiye’nin en büyük bankası olan ve Almanya’da 7 şubesi bulunan Ziraat Bankası’na dönük denetleme sürecini tamamlayarak raporlaştırdı. Raporda Ziraat Bankası’nın birçok yasayı ihlal ettiği tespit edildi.

Kaynağı belirsiz para akışı

BaFin’in Ziraat Bankası’na (Ziraat Bank International AG) yönelik aldığı 26 Ağustos 2021 tarihli kararlar, “Almanya bankacılık tarihinde görülmemiş kararlar” olarak yorumlanıyor. Uzun bir inceleme süreci ardından sonra Ziraat’e ilişkin hazırlanan raporda; Türkiye’deki bazı şirketlere Almanya'daki Ziraat Bankası üzerinden kredi verildiği, Talha ve İsa Görgülü kardeşlerin açığının kapatılması için Rusya’dan 10 milyon euro getirtildiği, son 2 yılda belirgin olarak denetimsiz para akışı yapıldığı belirtildi.

Bankacılık yapamaz durumda

İnceleme ardından merkezi Frankfurt olan ve Berlin, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln ve Münih’te şubeleri bulunan Ziraat Bankası’na ilişkin şu kararlar alındı.

*Ziraat Bank AG’ye büyük miktarda para cezası kesildi (miktar belirtilmiyor)

*Ziraat Bank AG artık büyük miktarlarda kredi veremez, yüksek miktarlarda mevduat alamaz, piyasa üzerinden faiz veremez.

* Ziraat Bank AG için Türkiye’nin önerdiği 4 genel müdür adayı çeşitli aralıklarla reddedildi.

*Ziraat Bank AG, Almanya’daki birçok yasayı ihlal etti, kaynağı belirsiz para transferi gerçekleştirdi. Alınan karara göre BaFin, Ziraat’in tüm bankacılık işlemlerinde daha fazla öz sermaye kullanımını kararlaştırdı. Ayrıca idari işlemler için özel maddi garantiler talep edilmesi de alınan kararlar arasında yer alıyor.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.