'Pandemide de buradayız'

Kadın Haberleri —

25 Kasım 2020 Çarşamba - 18:30

  • Mädchenhaus Bielefeld e.V, hazırladığı "Çocuk gelin ve zoraki evlilik“ konulu online resim sergisiyle tabuları sanat yoluyla gündeme getiriyor.

MURAT MANG

Bielefeld'de faaliyet yürüten Mädchenhaus Bielefeld e.V (Bielefeld Kızlar Evi Derneği) "Çocuk gelin ve zoraki evlilik“ konulu online resim sergisi hazırladı. 25 Kasım Kadına Yönelik Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesi ile Bielefeld Oberstufen-Kolleg‘de açılan sergi, pandemi nedeniyle sadece online görülebilecek.

Tabuları sanatla anlatmak

Açılan sergi ile ilgili görüştüğümüz proje yönetmeni Pedagog Sevilay İnci-Kartal, bu tür projelerle tabu olan konuları gündeme getirmek ve genç kızları bilgilendirmek amacıyla Kuzey Rhein Vestfalya (NRW) eyaletinde bulunan okullarda iki yılda bir sergi açtıklarını belirtti. Sevilay İnci, "Buna benzer bir projeyi 2016'da da yapmıştık. Youtube üzerinden yayınladığımız kısa filmle zoraki evliliğin mağdurları için ne demek olduğunu anlatmaya çalışmış ve başarılı olmuştuk. Konunun ağırlığını başka çerçeveden görerek, insanları düşündürerek büyük kitlelere ulaşmak istedik. Bu şekilde yardıma ihtiyacı olanlara da ulaşmak istiyoruz“ diye konuştu.
 
Gençlerin kolektif çalışması

Düzenledikleri online sergiyle "Böyle hayatlar da var. Bu bir şiddettir ve buna hayır demek gerek“ mesajı vermek istediklerini ve bu şekilde bir mağdura bile ulaşmanın kendileri için büyük başarı olacağının altını çizen İnci, şu bilgileri verdi: "Sergide 15 adet siyah beyaz fotoğraf ve tuval üzerine çizilmiş boya çalışması mevcut. Görsel olarak zorla ve çocuk evliliklerini simgeleyen iki gelinlik de sergiyi tamamlıyor. Sergi için düzenlenen kitapçıkta şiirler ve kısa hikayeler okunabilir. Sergi, bizim yönetmenliğimiz ve konseptimiz altında bir grup genç kadın tarafından hazırlandı. Oberstufen-Kolleg Bielefeld öğrencisi genç kadınlar, bu ağır konuyu sanatsal yön katarak ele aldılar. Kimi resim yaptı, kimi fotoğraf makinası ile örnek olabilecek anı yakalamaya çalıştı. Kimi dekorlarla uğraştı, kimi ise şiir veya kısa hikayeler yazarak katkıda bulundu. Güzel bir grup çalışması çıktı.”
 
Almanya'da veri yok

Almanya'da zorla evlilikler ya da çocuk yaşta evliliklere dair istatistiksel bir verinin mevcut olmadığını aktaran Sevilay İnci, Mädchenhaus Bielefeld e.V verilerine dayanarak şunları ifade etti: "Sadece derneğimize senede 150-170 vaka yansıyor. Bu rakam başka eyaletlerde daha fazla veya az olabiliyor. Berlin‘de rakamın daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bize danışanlar genellikle okullar veya başka kurumların aracılığıyla oluyor. Sadece cesaret edenler yansıtıyor. Bir de madalyonun diğer yüzü var. Yardım talebinde bulunamayanlar, böyle bir desteğin varlığından bile haberdar olmayanlar, şiddet gören ve hatta hiçbir şekilde sosyal hayat yaşayamayanlar var.“

'Biz buradayız' diyoruz

Ayları bulan karantina uygulamaları sürecinde başvuruların azaldığını belirten İnci, bunun endişe verici olduğunu söyledi ve ekledi: "Dünyada 700 milyondan fazla kadın zorla evliliğe maruz kaldı. 250 milyondan fazlası 15 yaşından küçük. Kadına şiddet pandemi döneminde arttı. Zoraki evlilikler konusunda da durumun farklı olmadığını düşünüyoruz. Gerçek oranların pandemi bitiminden sonra ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Şu an mağdurların maalesef yardım talebinde bulunamadıklarını tahmin ediyoruz. O yüzden bu tür projelerle en azından “biz buradayız” mesajını vermek bizim için çok önemli.”
 
Bugünden itibaren gösterimde

Resim sergisi bugünden itibaren derneğin web sayfasından veya aşağıdaki adreslerden girilebiliyor. İnci, talepler doğrultusunda serginin kiralanabileceğini de belirtti.

Link: www.zwangsheirat-nrw.de
youtube: Mädchenhaus Bielefeld e.V
Instagram: Aktion_Selbstbestimmt
Mädchenhaus Bielefeld e.V ile iletişim adresleri:
Telefon: 0521 5216879 ve 0178 6868396 (SMS & Signal)
Mail: zwangsheirat@maedchenhaus-bielefeld.de

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.