10 Ekim’i unutturmama sözü

Ankara Gar Katliamı anma

Ankara Gar Katliamı anma

  • Ankara Gar Katliamı'nın 98’inci ayında şehitler anıldı. 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Bu katliam gün be gün unutturulmak isteniyor, ancak 10 Ekim’i unutturmama sözünü tutacağız” dedi. 

Emek ve demokrasi güçlerinin 10 Ekim 2015’te Ankara Gar Meydanı’nda düzenledikleri “Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik bombalı saldırıda şehit düşenler anıldı. Katliamın 98’inci ayı dolayısıyla gar önünde yapılan açıklamaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin (10 Ekim-Der) yönetici ve üyeleri katıldı.

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “olay mahallinde” olduklarını belirterek, bugüne kadar dile getirdikleri hiçbir taleplerinin dikkate alınmadığını söyledi. Emek ve barış güçlerinin barış mitingine katliamla karşılık verildiğini dile getiren Coşgun, “Ne yazık ki Türkiye’nin 49 iline cenazeler gönderildi. Binlerce insanın şiarı barıştı. Bu ülkeye barış gelmesi bir yana bu taleple ilgili bir ilerleme dahi kaydedilmedi. 104 kişi yaşamını yitirdi ancak adalet mekanizması işletilmedi. Gerçek sorumluların ortaya çıkartılmadığı, ceza yargılaması ile yaklaşık her iki ayda bir devam eden yargılamalarla tüketilmeye devam ediliyoruz. Bu katliam gün be gün unutturulmak isteniyor” dedi.

 Adaletin sağlanması için garın önüne gelmeye devam edeceklerinin altını çizgin Coşgun, şöyle dedi: “10 Ekim’i unutmama ve unutturmama sözünü tutacağız. Bize verilen sözlerin de tutulmasını istiyoruz. Buraya gelmeye devam ederek, taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.” ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.