165 işçi daha katledildi

15 Kasım 2021 Pazartesi - 17:45

  • İSİG Meclisi Ekim ayı iş cinayetleri raporuna göre; 165 işçinin daha eklenmesiyle 10 ayda iş cinayetlerine bin 853 işçi kurban verildi.

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ekim ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Ekim’de en az 165 işçinin hayatını kaybettiği tespit edildi.

Asgari ücret tartışmalarının başladığı hatırlatılan raporda, iktidarın medyada 3 bin 500 ve 3 bin 800 civarında ücret dillendirerek seçim kozu olarak kullandığı belirtildi. Raporda, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi açısından asgari ücret mücadelesi önemli bir başlık. Sağlıklı, yeterli, dengeli beslenme ve sosyal yaşamın idamesi sağlığımız için olmazsa olmaz” denildi. İşçilerin taleplerini mücadeleyle kazanacağı belirtilen raporda, “Asgari ücret görüşmeleri de işçiler adına yapılan en büyük toplu iş sözleşmesidir. Yine işçilerin büyük çoğunluğu asgari ücretin az üstünde bir ücret almaktadır. Yani bugün asgari ücret ortalama ücret haline getirilmiştir. İşte tam da bu yüzden asgari ücretin belirlenmesi işçi denetiminde yapılmalıdır. İlk adım olarak da görüşmeler kapalı kapılar arkasında yapılmamalı TRT’den canlı olarak yayınlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Raporda, 2021’in ilk 10 ayında en az bin 853 işçinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Hayatını kaybeden işçinin 145’inin ücretli, 20’sinin ise kendi hesabına çalıştığı belirtilen raporda, yaşamını yitirenlerin 16’sının kadın olduğu ifade edildi. 5 göçmen işçinin yaşamını yitirdiği açıklanan raporda, iş cinayetlerinin en çok inşaat, ticaret, tarım sektörlerinde yaşandığına dikkat çekildi.

Raporda 2 çocuk işçinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, 51 işçinin ise 51 yaş ve üzerinde olduğu kaydedildi. Rapora göre; iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı iller ise sırasıyla İstanbul, Kocaeli ve Antalya.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.