21’inci yüzyıl ‘Kadın Zamanı’

Kadın Haberleri —

9 Ekim 2020 Cuma - 21:00

  • Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, “21’inci yüzyıl kadın zamanıysa biz de bunun öncüsü olabiliriz” diyerek, 28 Eylül’de kurdukları dernek bünyesinde kadın mücadelesi kapsamında projeler geliştireceklerini kaydetti.

Saldırılara rağmen kazanımlarına yenilerini ekleyerek yola devam eden kadınlar, İstanbul’da açtıkları Kadın Zamanı Derneği ile örgütlü mücadele ve bilinçlenme çalışmalarına ağırlık veriyor. 
Şiddet, taciz, tecavüz ve katliamların yüksek olduğu kentlerin başında gelen İstanbul’da, 28 Eylül’de kadınlar için yeni bir merkez kuruldu. “Eşitsiz dünyanın karşısında, özgürlüğün yanında, Kadın Zamanı’ndayız” sloganıyla yola çıkan Kadın Zamanı Derneği, “Zamana kaydettiğimiz mücadelemiz, kazanımlarımız ve hikâyelerimizle çıktık yola. Kadına dair tüm an’ları birleştirerek, harmanlayarak Kadın Zamanı’nı yaratıyoruz” diyor.
Kurucular arasında avukat, psikolog, mühendis de var, özel sektörde çalışanlar da. Kadınların yeni adresi olma hedefinde olan dernek, yaklaşık bir yıllık çalışmanın ardından açılışını gerçekleştirdi.
7 kişi ile yola çıktıklarını belirten Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, Mezopotamya Ajansı muhabiri Semra Turan’a derneğin amacını ve yapacakları çalışmaları anlattı.
 
Zamanın öncüsü olabiliriz
 
İlk etapta 7 kişi ile başladıklarını, birkaç ay sonra genel kurula giderek sayıyı artırmayı hedeflediklerini kaydeden Başalan, yanı sıra eğitim, hukuk, kültür sanat, proje esaslı aile çalışmaları gibi birçok komisyon oluşturacaklarını aktardı.
Kadın mücadelesinin müthiş bir heyecan olduğunu ifade eden Başalan, “Bu kadar saldırı karşısında kadınların biat etmediğini, aksine kazanımlarına ek yaparak sisteme karşı çıktığını gördük. Biz de bu yüzyılın kadın zamanı olduğunu düşünerekten bulunduğumuz ilde derneği açmaya karar verdik. 21’inci yüzyıl kadın zamanıysa biz de bunun öncüsü olabiliriz” dedi.  
Yüzyıllardır süren kadın mücadelesinin hiçbir dönem bu kadar görünür olmadığını belirten Başalan, “Şu anda tüm kadınlar yan yana ve ortak mücadele ediyor. Tek amacımız kadın mücadelesini büyütmek” diye konuştu. 
 
Sınırları aşan bir temas
 
Dernek olarak kadınlara yönelik her türlü şiddetin karşısında olacaklarını vurgulayan Başalan, özellikle özgüven atölyelerine yoğunluk vereceklerini söyledi. Başalan, “Çünkü bir kadının öz güveni yerinde olursa, benliğini keşfederse, kendisine yönelik saldırılara karşı da gelebilir” ifadesini kullandı.  
Kadın dayanışması ve mücadelesinin sınırsız olduğunun altını çizen Başalan, çalışma alanlarının İstanbul eksenli olacağını ancak Türkiye’nin her yerinde, yine uluslararası kadınlarla temas halinde olacaklarını aktardı. Başalan, nerede ve ne olursa olsun kadınların yanında olacaklarını yineleyerek, tüm kadınları ortaklaşmaya ve birlikte derneği büyütmeye çağırdı. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.