3 yıldır tüm haklarından mahrum

Kadın Haberleri —

19 Ocak 2021 Salı - 15:08

  • Suriye’deki savaştan önce geldiği Türkiye’de çantasının çalınmasıyla tüm resmi belgelerini kaybeden Rojin Mahmoud, üç yıldır tüm haklardan mahrum. 

HABER MERKEZİ

2010 yılında Qamişlo’dan Adana’nın Dağlıoğlu Mahallesi’nde ikamet eden babasının yanına yerleşen Rojin Mahmoud’un (30) yaşadıkları, dışlanmanın yanı sıra birçok hak ihlaline karşı var olma mücadelesinin de fotoğrafı adeta. Daha iyi bir yaşam umuduyla geldiği Adana’da 2011 yılında kendisine verilen ikamet belgesiyle evlenen Mahmoud’un 2017 yılında gezi için gittiği İstanbul’da tüm resmi belgelerinin bulunduğu çantası çalındı.
O günden bu yana geçici koruma kimlik belgesi için uğraşan Mahmoud, her defasında gittiği Adana İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden eli boş dönüyor.

Yetkililer ilgilenmedi

Yıllar içerisinde dünyaya gelen iki çocuğuna vatandaşlık ve kimlik verilen Mahmoud, 2017’de, içerisinde Suriye kimliği, ikamet belgesi, evlenme cüzdanı, telefon ve pasaportunun bulunduğu çantası çalındı. Bunun üzerine karakola giden Mahmoud, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı: “Polise gittim, şikayetimi almadılar. Bana, ‘öyle şeylerle uğraşamayız’ dediler. Daha sonra savcılığa gittim. Şikayette bulundum ancak buradan da bir sonuç alamadım. Bu zaman zarfında beri resmi olarak hiçbir belgem yok. Sadece Göç İdaresi tarafından 2018’de bir aylık geçici koruma kimlik belgesi verildi. 3 yıldır da geçici kimlik için randevu alamıyorum. Arıyorum ama ya cevap vermiyorlar ya da ‘sıra yok’ diyorlar.”

Vatandaşlık için çabalıyor

Evliliğin ilk üç yılında gerekli başvuruların yapılmaması ve var olan belgelerin de çalınması nedeniyle vatandaşlık alamayan Mahmoud, bu süre zarfında hem Göç İdaresi Müdürlüğü hem de Türkiye’de bulunan Suriye Konsolosluğu’na gittiğini ancak olumlu bir yanıt alamadığını ifade etti. 18 Ocak’ta gittiği Adana İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde çalışanların hakaretlerine maruz kaldığını belirten Mahmoud, “3 yıldır geçici kimliğim yok diye hastaneye gidemiyorum. Babam da, çocuklarım da Türkiye vatandaşı. 2011’den beri resmi nikahlı evliyim. Ancak bana vatandaşlık vermiyorlar. Her yerde sıkıntı yaşıyorum. Geçenlerde Ceyhan’dan Adana’ya gelirken, polis bizi durdurdu. ‘Seni bir daha kimliksiz görürsem, gözaltına alırım’ dedi. Benim ne suçum var, 3 yıldır bu zulüm niye?” diye sordu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.