30 yıllık tutsağa 7 yıl daha ceza

27 Ocak 2023 Cuma - 19:00

30 yıllık tutsak Mehmet Deniz Güçel

30 yıllık tutsak Mehmet Deniz Güçel

  • 30 yıllık tutsak Mehmet Deniz Güçel'in infazı yakıldı. Ağabeyi Mehmet Emin Güzel, 30 yıllın ardından “hücre cezası” adı altında hukuksuzluk yapıldığını belirterek, Kürtlere karşı düşmanlık yürütüldüğünü söyledi. 

Bingöl'ün Dara Hênî (Genç) ilçesi ile Amed’in Licê ilçesi arasında Ağustos 1992'de gözaltına alınan Mehmet Deniz Güzel’e, tutuklandıktan sonra Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) tarafından “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Güzel’in, 30 yılın ardından “disiplin cezaları” gerekçe gösterilerek, 9 Ağustos 2022'de infazı yakıldı. Kardeşinin cezasının bitmesine rağmen tahliye edilmemesine tepki gösteren Mehmet Emin Güzel, “Bu ceza hukuk dışıdır. Kürtlere karşı düşmanlık hukuku yürütülüyor” dedi. Güzel, kardeşinin tutuklandıktan sonra haftalarca Çewlîg’te işkenceye maruz kaldığını belirterek, “İşkencelerin ardından Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne götürüldü ve burada bir yıl tutuklu kaldı. Ardından Bartın E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. 1993’ten 2000’e kadar Bartın Cezaevi’ndeydi. 2000’den 2007’e kadar Kandıra Cezaevi’ndeydi. Ardından Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sürgün edildi. O günden bu yana Bolu’da” şeklinde. bilgi verdi.

Cezası 7 yıl uzatıldı

Kardeşine verilen cezanın hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Güzel, şöyle devam etti: "Avukatlar dosyalarına baktıklarında tutuklanamayacağını söylüyor ama tutuklandı. Müebbet hapis cezası verildi. Beraatlık dosyalar müebbetle sonuçlanıyor. 2005- 2008 ve 2010 yıllarında kardeşime üç kez hücre cezası verildi. Bu cezalardan biri slogan attığı gerekçesiyleydi. Aynı gün içerisinde aynı gerekçeyle tekrar hücre cezası verildi. Her iki ceza da 2005’te verildi. Bir diğer ceza ise koğuşlarına bakan kamerayı kırdığı gerekçesiyle verildi ama öyle bir şey yok. Kamerayı özel alanlarını çektiği sebebiyle örtmüş ama kamerayı kırdığı gerekçesiyle ceza verilmiş. Bu disiplin cezaları nedeniyle kardeşimin 30 yıllık cezası bitti ve 9 Ağustos 2022'de tahliye olması gerekirken infazı yakıldı. 2020’de bu hücre cezalarına karşın Adalet Bakanlığına başvuruda bulunduk ama dosya hala Yargıtay’a gönderilmedi. Dosyayı sümen altı etmek istiyorlar. Çünkü onlar da biliyor eğer dosya Yargıtay’a giderse cezalar bozulur. Kardeşimin tutukluluğunu bilerek uzatıyorlar. Bu cezalar bozulursa kardeşim tahliye edilir. Hem hukukçular hem de bu cezaları verenler, uygulamanın hukuk dışı olduğunu çok iyi biliyor. Bu cezalardan kaynaklı kardeşimin infazı yakıldı ve 7 yıl daha tutuklu kalacak.”

Cenazeye bile getirilmedi

Kardeşinin 30 yıllık cezası süresince kendilerinden uzak kentlerde tutulduğunun altını çizen Güzel, şunları ifade etti: “Bu süreçte annem ve babam hayatını kaybetti. Annem ve babam, hastalıkları ve mesafenin uzun olmasından dolayı uzun süre kardeşimin görüşüne gidemediler. Annem 2010'da, babam ise 2014'te yaşamını yitirdi. Annemin cenazesine katılmasına izin vermediler. ‘Çözüm süreci’ zamanında babam hayatını kaybettiğinde cenazeye katılmıştı. Birçok kez de yollarda kaza yaptık. Gidiş gelişler çok zahmetli. Bu da bir devlet politikasıdır. Amed’de yaşayan ailelerin çocuklarını Türkiye’nin şehirlerine sürgün ediyorlar. Ailesi İstanbul’da yaşayan tutukluları ise Kurdistan’ın şehirlerine sürgün ediyorlar.”

Öldürme politikası uygulanıyor

Kardeşinin İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) ağır hasta tutsaklar listesinde olduğunu aktaran Güzel, cezaevindeki uygulamalara dair şunları söyledi: “Kardeşimin Hepatit B ve mide hastalıkları var. Bu hastalıklara cezaevindeyken yakalandı. İyi bir tedavi de uygulanmıyor. Tedaviye götürülmeleri ayrı bir işkence. Kelepçeli bir şekilde hastaneye götürüp darp ediyorlar. Bu yüzden birçok tutuklu hastaneye gitmiyor. Birçok hasta tutuklu tedavi edilmediği için yaşamını yitirdi.İdare ve Gözlem Kurulu kararlarıyla çok sayıda mahkûmun infazı yakıldı. Elektrik paralarını kendileri vermelerine rağmen kullanımında israfta bulundukları gerekçesiyle infazları yakılıyor. Bu ceza, hukuka aykırıdır. Kürt tutuklulara karşı düşman hukuku yürütülüyor. Cezaevlerinde öldürme politikası uygulanıyor.” AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.