50 kadın kalıpları yıkıyor

Kadın Haberleri —

Kareteci genç kadınlar Aya Al-Huseynî ve Wefa Osman

Kareteci genç kadınlar Aya Al-Huseynî ve Wefa Osman

  • Karatenin sadece erkeklere özgü olduğu kalıpları yıkarak hem kadınları spora teşvik ediyor hem de başarıya giden yolda adım adım ilerliyorlar. 50’ye yakın kadınla karate yapan Aya Al-Huseynî ve Wefa Osman, “Karate yapmak isteyen kadınlar hiçbir şekilde engellenmemeli” diyor.

Rojava Devrimi ile birlikte kadınlar artık daha özgür. İlgi duydukları kültür-sanat ve spor alanlarında yeni adımlar atarak kendilerini geliştiriyorlar.

Qamişlo’da yaşayan 17 yaşındaki Aya Al-Huseynî ve Wefa Osman da adımlarını özgürce atan ve başarılarını dünyaya duyurmak isteyen genç kadın karatecilerden. Jinha’dan Zeyneb Îsa, genç kadınların çalışmalarını yerinde izledi.

Her yarışmada birinci

Aya Al- Huseynî, 13 yaşından buna karateye ilgi duyuyor. Ailesinin de desteğiyle başarılarını taçlandıran Aya, spora başlamasını şöyle anlatıyor:

Karate yapan genç kadınları ve çocukları gördükten sonra bu alanın nasıl bir şey olduğunu bilmek istedim. Sosyal medya sitelerinde araştırma yaptıkça sevgim daha da arttı. 13 yaşında karateye başladım. Annem ve babamın desteğiyle katıldım. Suriye düzeyinde birçok yarışmaya katılarak yüksek seviyelere ulaştım. Katıldığım her şampiyonluk birinci seviyede kazanıyorum. Başarının sebeplerinden biri de dostluk ve sevgi ruhudur.”

Kalıpları da yıktılar

Asayiş takımına bağlı siyah kuşak merkezinde oynayan ve günde bir saat olmak üzere haftada üç gün antrenman yapan Aya’nın hefefi ise Kuzey-Doğu Suriye’nin en iyi karatecisi olmak. Aya aynı zamanda karatenin sadece erkeklere özgü olduğu kalıplarını da yıkıyor.

Wefa Osman da başlangıçta zorlandığını ancak pratik yaptıkça geliştiğini ve birinci seviyeye geldiğini söylüyor. 50’ye yakın kadınla karate yapan Wefa, her kadının bu sporu yapabileceğine ve yeteneğiyle daha üst seviyelere ulaşma gücüne sahip olduğunun altını çiziyor.

Gelecekte ülke dışında oynamak ve adını dünyaya duyurmak isteyen Wefa, “Bu alanda yer almak isteyen kadınlar hiçbir şekilde engellenmemeli” diyor. QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.