70 öğrencide korona

Dünya Haberleri —

15 Aralık 2020 Salı - 15:12

  • Fransa’da, 11 Mayıs’ta okulların açılmasından sonra,  70 öğrencide Covid-19 virüsüne rastlandı.

SELMA AKKAYA / PARİS

Hükümet kararıyla açılan çok sayıda iş yeri ile birlikte normal yaşama geçiş yapılan Fransa’da, 11 Mayıs’ta okulların açılmasından sonra,  70 öğrencide Covid-19 virüsüne rastlandı. Fransa’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapatılan okullar ve bazı iş kollarıyla birlikte kamuda telefonla iş yapamayan iş yerlerinin açılmasına karar verilmişti.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, RTL radyosunda yaptığı açıklamada, ülke genelinde 11 Mayıs’ta açılan 40 bin okulda 70 öğrencide Covid-19’a rastlandığını belirtirken, öğrencilerin gittiği okulların tekrar kapatıldığını ifade etti. Blanquer, okula gitmeyen öğrencilerde ortaya çıkan psikolojik sorunların derinleştiğini de sözlerine ekledi.

Sağlık çalışanlarından protesto

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 16 Mart’tan bu yana üniversiteler dahil tüm okullar kapalıydı.

11 Mayıs’ta kreş, ana okulları ve ilkokullar açıldı. Kırmızı bölge ilan edilen ve Paris’i de kapsayan Ile De France, ekonominin can damarı olarak hükümet kararıyla normal sürece doğru yol almak istedi.  Halen çok sayıda sektörde işyerinin kapalı olduğu bölgede, yarı normalleşmenin sonuçları konusunda uzmanlar endişeli. Uzmanlara göre bu sürecin bedeli olarak 2 milyondan fazla yeni vaka ortaya çıkabilir.

Bu arada Pazartesi günü ise salgının etkili olmadığı belirtilen bölgelerde hem iş yeri hem de ortaokulların açılması sağlık çalışanları tarafından protesto edildi.  Sağlık çalışanları, hastanelere ziyaret gerçekleştiren sağlık bakanlığı ve hükümet görevlilerine sırtlarını dönerek protesto etti.

Fransa’da açılan okul ve iş yerlerinde hijyen kurallarının yanı sıra, maske kullanımı da zorunlu. Toplu taşıma araçlarına da maskesiz girmek yasak. Tüm bu kurallara rağmen, ülkede halen Covid-19 nedeniyle hijyen kurallarını uyma konusunda büyük sıkıntı yaşanıyor.

Tekrar yayıldı

Dün Avrupa saati 13.00 itibariyle Fransa’da tespitli vaka sayısı 179 bin 927, can kaybı ise 28 bin 239’du. Kısmi normale dönüşün yapıldığı 11 Mayıs’tan bu yana Covid-19’un yeniden yayılması söz konusu.


Vaka sayısında 5 milyona ramak kaldı

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyada bir çok ülkede Covid-19 karşı kısıtlamaları gevşetirken virüsün yol açtığı vaka sayısı ise dünya genelinde 5 milyona doğru ilerliyor.

Dün Avrupa saati ile 14.00’te dünyada tespitli vaka sayısı 4 milyon 910 bin 710, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 320 bin 448’di. Pandemiden iyileşenlerin sayısı ise 2 milyona yaklaşıyor.  Verilen rakamlara göre 1 milyon 918 bin 557 kişi iyileşirken, aynı saat itibariyle küresel anlamda tedavi görenlerin sayısı ise 2 milyon 421 bin 648’di.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.