8 çocuğa çapraz sorgu

12 Ekim 2021 Salı - 20:31

  •  Batman’da öğretmenin masasındaki el kremini kullanan 8 ilkokulu öğrencisi hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. Çocuklar tek tek çapraz sorguya alınıp kremi kullandıklarını itiraf etmeleri istendi.
  •  Pedagog ya da rehber öğretmenin katılmadığı sorguda öğrencilere, “Arkadaşın senin adını verdi. Sen kremi çıkardın. Suçunu itiraf et ya da sen de başkasının ismini ver kendini kurtar” dayatması yapıldı.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 7 Ekim günü Hürriyet Ortaokulu’nda 8. sınıfta okuyan 8 öğrenci hakkında öğretmenin el kremini kullandıkları iddiasıyla disiplin soruşturması açılarak bir skandal imza atıldı.

Gazete Karınca’nın edindiği bilgilere göre teneffüs arasında öğretmen masasındaki şeffaf kalemlikteki kremi çıkaran bir öğrenci eline sürdü. Daha sonra yaşları 11 ile 13 arasında değişen 7 arkadaşı da kremden kullandı. Sınıfa geldiğinde kremin kullanıldığını fark eden öğretmen, çocuklara bunu kimin yaptığını sordu. Çocuklar “Öğretmenim sizin olduğunu bilmiyorduk. Masanın üzerinde duruyordu, biz de elimize sürdük. Özür dileriz. Size krem alıp yaptığımız hatayı telafi etmek istiyoruz” demesine rağmen, Fen Bilgisi öğretmeni çocukların disipline gönderilmesini talep etti.

Velilerine mesaj gönderildi

Bunun üzerine okul yönetimi 8 öğrencinin ailesine şu mesajı attı: “Sayın veli, öğretmenin özel eşyasını karıştırmaktan dolayı velisi bulunduğunuz … bugün öğrenci davranışları değerlendirme kuruluna sevk edilmiştir. Bilginize.”

Veliler polise şikayet edildi

Mesajı alan ve detayları öğrenmek isteyen veliler de Fen Bilgisi öğretmeni tarafından hakarete uğradı. Bunun üzerine başlayan tartışmada, okul müdürü ve Fen Bilgisi öğretmeni öğrencilerin velilerini polise şikayet etti.

Tek tek çapraz sorgu

Olayın yaşandığı gün öğrencilere eğitim vermeyen okul yönetimi, ertesi gün okulun Disiplin Kurulu’nda yer alan 4 öğretmen tarafından 8 öğrenci tek tek çapraz sorguya çekildi. Pedagog ya da rehber öğretmenin katılmadığı sorguda öğrencilere, “Arkadaşın senin adını verdi. Sen kremi çıkardın. Suçunu itiraf et. Ya da sen de başkasının ismini ver kendini kurtar” denilerek arkadaşına iftira atmaları istendi.  BATMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.