AB yatırım yaptı, yaptırım uygulamaz!

Dünya Haberleri —

7 Ekim 2020 Çarşamba - 23:00

Alman Die Welt gazetesi, Avrupa’nın en büyük bankalarının Türkiye’ye son yıllarda büyük miktarlarda borç verdiğini, herhangi bir ekonomik yaptırımdan büyük zarar görebilecekleri için Türk devletine karşı yaptırım uygulamakta çekinceli davrandıklarını yazdı.

 

Türk devletinin Libya, Suriye, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuku ihlal ettiğine ve son olarak da Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaşta açık rolü ve çete transferine dair birçok belge ve rapor bulunmasına rağmen Avrupa Birliği’nin ve NATO’nun neden tavırsız kaldığına dair sorular da gündeme geliyor.

Alman Die Welt gazetesi bu sorulara yanıt veren bir habere yer verdi. Gazete, Avrupa’nın en büyük bankalarının Türkiye’ye ve Türk şirketlerine son yıllarda büyük miktarlarda borç verdiklerini, Türkiye’ye uygulanacak herhangi bir ekonomik yaptırımdan büyük zarar görebilecekleri için Türk devletine karşı yaptırım uygulamakta çekinceli davrandıklarını yazdı. Haberde, Türk bankalarına İspanyol bankalarının 62 milyar dolar, Fransız bankalarının 29 milyar dolar, İngiliz bankalarının 12 milyar dolar, Alman bankalarının 11 milyar dolar ve İtalyan bankalarının yaklaşık 8,7 milyar dolar borç verdiği yazıldı.

Bankaların Türkiye’ye verdiği bu krediler toplamda 122,7 milyar doları buluyor. Die Welt gazetesi Avrupalı devletlerin bu devasa yatırım nedeniyle Türk devletine yaptırım uygulayarak Türk ekonomisini daraltmaktan ve dolayısıyla kredilerini kaybetmekten korktukları yorumuna yer verdi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.