ABD, Husileri listeye almaya hazırlanıyor

Dünya Haberleri —

11 Ocak 2021 Pazartesi - 16:46

  • ABD, Yemen’de İran destekli Şii Husileri ‘terör’ listesine almaya hazırlanıyor. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Husilerin terörist organizasyonu olarak değerlendirilmesi için kongreye başvuracaklarını açıkladı.

 

Yemen’in kuzey bölgesinin önemli bir bölümünü kontrolü altında tutan ve Ensarullah olarak da bilinen İran destekli Şii Husiler, ABD tarafından ’terör’ listesine alınacak. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada aralarında Husilerin temel yöneticisi Abdul Malek El Husi’nin de olduğu üç yönetici de listeye eklediklerini belirtti.

Uluslararası kuruluşlar, Trump’ın giderayak İran’a büyük bir diplomatik darbe vurma arayışında olduğunu düşünüyor. 20 Ocak’ta görevine başlayacak olan yeni başkan Joe Biden ise İran ile diyalog geliştirme yanlısı olduğunu belirtmişti.

Uluslararası örgütlere göre ABD’nin kararı Yemen’de yaşanan insani krizi daha da ağırlaştırabilir.

Yemen'de 6 yıldan beridir Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu'nun desteğini alan hükümet güçleri ile Husiler arasında savaş yaşanıyor. 2015'den bu yana süren Yemen iç savaşında şimdiye kadar çoğu sivil on binlerce kişi hayatını kaybetti.

SANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.