Afiş ve pankart eylemleri sürüyor

Diaspora Haberleri —

12 Kasım 2020 Perşembe - 13:20

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik mutlak tecride dikkat çekmek ve özgürlüğünü talep etmek amacıyla 1 Kasım'dan bu yana sürdürülen kampanya kapsamında Riseup4Rojava ve gençlik örgütleri tarafından yapılan afişleme ve pankart eylemleri devam ediyor.

 

Almanya, İsviçre, Fransa, Brüksel, Hollanda ve Finlandiya’da Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğünü talep eden ve Türk devlet saldırılarını kınayan pankart ve afiş eylemleri gerçekleştirildi.

Darmstadt

Almanya'nın Darmstadt kentinde, Darmstadt gençlik insiyatifi öncülüğünde Üniversite meydanına ve kent girişindeki köprüye Almanca ve Türkçe, "Abdullah Öcalan’a özgürlük" pankartları asıldı.

 

Bochum

Almanya’nın Bochum kentinde sokaklara ve Westbahnhof’a pankartlar asıldı ve afişleme yapıldı.

Gençler daha sonra da yaptıkları açıklama ile KDP’nin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarını protesto etti.

Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin’in farklı semtlerindeki otobüs durakları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın afişleri ile donatıldı.

 

Bielefeld

Almanya’nın Bielefeld kentinde de gençler spray boya ile duvarlara Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın düşüncelerini yazdı.

 

Köln

Almanya’nın Köln kentinde Kürt Halk Önder Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto edildi, özgürlüğünü talep eden yazılama ve afişleme yapıldı.

 

İsviçre

İsviçre'nin Bern kentinde merkez tren istasyonu önünde Mizgin Kadın Meclisi, Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Jinên Ciwan ên Azad aktivistleri tarafından "Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı" hamlesi kapsamında bilgilendirme standı açıldı.

  Eylem boyunca aktivistler tarafından bildiriler dağıtıldı ve çevredekilere bilgilendirme yapıldı.

Aarau Rojbin Kadın Meclisi ile TCŞ aktivistleri tarafından Olten kasabasında kentin önemli noktalarına Abdullah Öcalan'ın özgürleştirilmesi hamlesi kapsamında pankart ve döviz asma eylemleri gerçekleştirildi.

 

Zürih

İsviçre’nin Zürih kentinde de gençler merkez istasyonunda pankart astı ve eylem yaptı.

 

Bordeaux

Fransa'nın Bordeaux kentinde Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) aktivisti gençler, bir sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.

  “Tecride, Faşizme, İşgale Son: Bi Hev Re Serhildan” şiarıyla düzenlenen eylem,  Cenon semtinde başladı.

Üzerinde Fransızca, “Abdullah Öcalan 7665 gündür tecritte” ve “Öcalan’a Özgürlük” yazan pankartları açan gençler, araç yolu üzerinde Fransızca ve Kürtçe sloganlarla eylemlerini sürdürdü.

 

Marsilya

Fransa’nın Marsilya kentinde bir araya gelen TCŞ aktivistleri, KDP'yi protesto etti. Akşam saatlerinde bir araya gelen gençler, üzerinde “Besê Îxanet, Birakujî Neke KDP” ve “Liberté pour Abdullah Öcalan” (Abdullah Öcalan'a özgürlük) yazılı pankartlar eşliğinde bir miting gerçekleştirdi.

 

Rennes/Villeneuve Saint George /Orleans

Fransa’nın Rennes, Villeneuve Saint George ve Orleans kentlerinde de afişleme ve pankartlarla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne dikkat çekildi.

 

Paris

Fransa’nın başkenti Paris’in Villiers Le Bel banliyösünde bir araya gelen TCŞ aktivistleri, KDP ve faşist Türk devleti arasındaki işbirliği ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecride karşı Villiers le Bel banliyösünde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

“Tecride, Faşizme, İşgale Son: Bi Hev Re Serhildan” şiarıyla yapılan meşaleli yürüyüş, aynı banliyödeki Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde son buldu.

 

Brüksel

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecride dikkat çekmek ve özgürlüğü talebiyle stickerler kentin birçok sokak ve iş yerlerine yapıştırıldı.

Rotterdam

Hollanda’nın Rotterdam kentinde ise afişleme ile pankart asıldı. Rotterdam Kadın İnisiyatifi tarafından kent merkezindeki bir köprüye Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ilişkin pankart asıldı.