AKP'li vekiller talimata uydu

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz

  • Meclis Hazırlık Komisyonu, DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz’in “dokunulmazlığının kaldırılması” yönünde karar verdi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu tarafından oluşturulan Hazırlık Komisyonu, dün AKP’li Ali Özkaya başkanlığında toplandı. Yaklaşık iki saat süren toplantıya HDP Milletvekili Abdullah Koç, CHP Milletvekili Rafet Zeybek ile AKP milletvekilleri Emine Zeybek ve Orhan Kırcalı katıldı.

Toplantıda yaklaşık bir saat savunma yapan HDP’li Abdullah Koç, “2911 sayılı Yürüyüş ve Gösteri Kanunu’na muhalefet” gerekçesiyle açılan davalarda verilen Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarını ve verilen yerel mahkeme kararlarını hatırlattı. Koç, Aydeniz’e yönelik tutumun siyasi olduğunu ve hukuksal olarak dokunulmazlığın kaldırılmaması gerektiğini belirterek, “Dosyalarda milletvekilimize yönelik kötü muameleye dair görüntüler eklenmemiş. Toplantı gösteri ve yürüyüş hakkı rafa kaldırıldı. AYM ve AİHM kararları hiçe sayıldı. Türkiye’de demokrasinin bir kez daha rafa kaldırıldığını, milletvekili dokunulmazlığının söz konusu HDP olunca bir kez daha olmadığını, kolluk kuvvetlerinin dokunulmazlık zırhıyla korunduğunu gördük. Mücadelemize devam edeceğiz. Mevcut olan uygulamaların kanunsuz olduğunu dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu, 
CHP adına söz alan Rafet Zeybek de hazırlanan fezlekelerle dokunulmazlığın kaldırılmaması gerektiğini belirterek, ret oyu kullandı.

Komisyon'da yapılan görüşmenin ardından AKP’li 3 vekilin oyuna karşı iki ret oyu kullanıldı. AKP’li vekillerin oylarıyla Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde rapor hazırlandı. Ret oyu kullanan CHP ve HDP’ye muhalefet şerhlerini sunmaları için 18 Temmuz’a kadar süre verildi.
Hazırlık Komisyonu muhalefet şerhleriyle birlikte “dokunulmazlığın kaldırılması” yönünde hazırlayacakları raporu, Karma Komisyon'a sunacak. Karma Komisyon belirlenen günde toplanarak, raporu görüşecek. Rapor görüşmeleri sırasında Aydeniz’den ya da belirlediği bir milletvekilinden yeniden savunma alınacak. Karma Komisyon’da da “dokunulmazlığın kaldırılması” yönünde karar çıkması halinde Genel Kurul’a taşınacak. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.