Alevi Kadınlar 4’üncü kongresini gerçekleştirdi

Kadın Haberleri —

Demokratik Alevi Kadınlar Birliği 4’üncü kongresi

Demokratik Alevi Kadınlar Birliği 4’üncü kongresi

  • Demokratik Alevi Kadınlar Birliği 4’üncü kongresini Almanya’da bulunan Dortmund ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. İki gün süren kongreye Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden delegeler katıldı.

Kongrenin ilk günü Dildar Ana’nın çerağları uyandırmasıyla başladı. Ardından divan seçildi. Divana Fidan Demirbaş, Dildar Ana ve Gazeteci Elif Sonzamancı seçildi. Kongrede FEDA Eşbaşkanı Huri Kabayel selamlama, Demokratik Alevi Kadınlar Birliği Sözcüsü Songül Morsümbül ise açılış konuşması yaptı.

Kongreye ayrıca cezaevinde tutuklu bulunan siyasetçi Sabahat Tuncel, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, DAD Eşbaşkanı Kadriye Doğan, DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Akademisyen Dilşa Deniz, Mezopotamya İnançlar Birliği üyesi Êzîdî, Ermeni ve Arap kadınlar mesaj yolladı.

HDP 26. Dönem milletvekili Besime Konca da söz alarak Alevi kadın örgütlenmesi adına bir konuşma yaptı. Daha sonra kongreye katılan delegeler sırasıyla söz alarak Alevilere yönelik uygulanan asimilasyon politikaları ve Alevi kadınların örgütlenme sorunları hakkında konuştu. Alevi felsefesinde kadının yeri, Alevilikte kadın doğa ilişkisi dile getirilen konular arasında yer aldı.

Kongrenin ilk günü Leverkusen Alevi Dergâhı Kadın korosunun eserlerini seslendirmesiyle son buldu.

Yeni yönetim

Demokratik Alevi Kadınlar Birliği’nin 4’üncü kongresinin ikinci gününde ise divana Dildar Ana, Besime Konca ve Fidan Demirbaş seçildi.

Faaliyet raporu okudu, tartışmalar yürütüldü. Son olarak Demokratik Alevi Kadınlar Birliği’nin sözcüsü ise yine Songül Morsümbül oldu.  DORTMUND

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.