Almanya'da yoğun vaka artışı

Dünya Haberleri —

9 Ekim 2020 Cuma - 17:15

  • Almanya'da son haftalarda koronavirüs vaka sayısında rekor artış görüldü. Robert Koch Enstitüsü (RKE) son 24 saatte dört bin yeni vaka raporladı.

 

RKE, Perşembe günü yaptığı açıklamada son 24 saatte 4 bin 58 yeni vaka tespit edildiğini, 16 kişinin ise koronavirüse bağlı olarak hayatını kaybettiğini duyurdu. Almanya’da 24 saat içerisinde en yüksek vaka sayısı yaklaşık 6 bin 500 ile Nisan ayında görülmüştü. Enstitü başkanı Lothar Wieler günlük vaka sayısının 10 bini aşma riskine karşı uyarılarda bulundu ve alınabilecek önlemler ile bu riskin azaltılabileceğini söyledi.

Merkel’den ikinci karantina uyarısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel de vaka sayısına dikkat çekerek, birinci dalgada çok sayıda iş yerinin zorlandığını ve bu nedenle ikinci dönem karantina uygulamasını istemediğini söyledi.

Merkel'in vaka sayısının artışı nedeniyle bugün ülkedeki 11 büyük kentin belediye başkanları ile buluşacağı belirtildi.

Berlin risk bölgesi

Öte yandan ülkede en fazla artışın görüldüğü Berlin ve Frankfurt “risk bölgesi” ilan edildi. Berlin’e giriş çıkışlar korona testi ile mümkün olacak. Önümüzdeki günlerde ise kentin tümden karantinaya alınması ihtimali bulunduğu belirtiliyor. Korona tedbirlerinin yeniden sertleştirildiği Berlin’de 10 Ekim Cumartesi gününden itibaren restoranlar, barlar, kafeler ve büfeler yerel saatle 23.00-06.00 arasında kapalı olacak. Açık alanlarda saat 23.00'ten sonra 5'ten fazla kişi sokakta bir araya gelemeyecek. Yeni tedbirlerin 31 Ekim'e kadar yürürlükte olması bekleniyor. Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller, alınan tedbirler için herkesten anlayış ve yardım beklediklerini söyledi. Müller, "Tıbbi olarak hala olağanüstü bir durumdayız" açıklamasını yaptı.

BERLİN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.