Almanya’da iltica tartışması

Dünya Haberleri —

.

.

  • Almanya Hristiyan Demokrat Birliği’nin lideri, mülteci konusunu görüşmek üzere Şansölye Olaf Scholz ile Almanya eyalet liderleri arasında bir zirvenin düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Almanya Federal Meclisi’ndeki (Bundestag) Hristiyan Demokrat Birliği’nin Meclis Yürütme Direktörü Torsten Frey, Der Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, ilticaya son verilmesi ve mültecilerin dağıtım, bakım ve barınma konularına bir çözüm bulunmasının ele alınması gerektiğini söyledi.
Frey “Ancak böyle bir zirvede, sadece mültecilerin kabul edilmesi ve barınmalarının sağlanması ile ilgili maliyetlerin tahsisini tartışmak mümkün değil, ilticaları azaltmak için etkili önlemler hakkında da konuşmamız gerekiyor” dedi. Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst ile Alman eyaletleri ve bölgelerindeki diğer politikacılar, geçtiğimiz günlerde ‘artan mülteci sayısı nedeniyle yükün artmasına karşı’ uyarıda bulundu.
Welt am Sonntag gazetesinden aktardığı habere göre, Bavyera’daki Hristiyan Sosyal Birliği Partisi ile Hristiyan Birlik Partisi’nden oluşan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’ne mensup olan Wüst, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’e taahhüt edilen fonu sağlama çağrısında bulundu ve başka yardımlara da ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Geçen yıl Almanya’da iltica başvurusunda bulunanların sayısı 2021’deki kaydedilen sayıya kıyasla neredeyse yüzde 47 arttı. Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesi’nin yıllık istatistiklerine göre, geçen yıl Almanya’da ilk kez iltica başvurusunda bulunanların sayısının yaklaşık 218 bin olduğu kaydedildi. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.