Almanya’da sınır kontrolü

Dünya Haberleri —

Almanya sınır kontrolü

Almanya sınır kontrolü

  • Almanya bu yaz düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında tüm sınırlarında kontrol gerçekleştireceğini açıkladı.

Rheinische Post gazetesine Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda alınacak güvenlik önlemleri hakkında açıklama yapan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Olası şiddet suçlularının ülkeye girmesini engellemek için turnuva boyunca tüm Alman sınırlarında geçici sınır kontrolleri gerçekleştireceğiz" dedi.

Bu uluslararası organizasyonun güvenliği açısından en iyi yolun kontrollerin yeniden başlaması olduğunu belirten Faeser, özellikle aşırılıkçılar ve holiganlara yönelik tedbirler aldıklarını ifade ederken siber saldırı tehdidine karşı da hazırlıklar olduğunu ifade etti.

14 Haziran - 14 Temmuz

Bakanı Nancy Faeser, "Güvenlik teşkilatlarının güçlerini daha da sıkı şekilde bir araya getiriyoruz ve olası tüm tehlikelere karşı hazırlanıyoruz" dedi. Faeser, Euro 2024 için alınacak güvenlik önlemleri kapsamında, maçların oynanacağı statları da ziyaret edecek. Alman Bakan "Bu, milli takımların, misafirlerin ve taraftarların seyahat güzergâhlarıyla ilgili. Stadyum ve taraftar alanlarının güvenliğiyle ilgili" ifadelerini kullandı. Almanya'da düzenlenecek olan Euro 2024, 14 Haziran'da başlayıp 14 Temmuz'da sona erecek.

Almanya'nın açıkladığı bu tedbir, Rusya'da geçen Cuma günü gerçekleştirilen terör saldırısının ardından geldi. Ancak Euro 2024 sırasında Almanya'da sınır kontrollerinin yeniden uygulanmaya başlanmasına yönelik bir kararın alınacağı bu saldırıdan önce de tahmin ediliyordu.

Rusya sonrası yüksek risk

Almanya geçen Şubat ayının ortalarında da düzensiz göçle mücadele kapsamında komşu ülkeler Polonya, Çekya, Avusturya ve İsviçre sınırlarındaki kontrol uygulamasının süresini Haziran'ın ortasına kadar uzattıklarını açıklamıştı. Schengen bölgesinde yer alan bu ülkeler arasında normal şartlarda düzenli bir sınır kontrolü olmuyor.

Rusya'daki saldırının ardından Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü de dün yaptığı açıklamada, Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında güvenlik önlemlerinin artırılacağını belirtmişti. Ancak sözcü, Almanya'daki güvenlik kurumlarının İslamcı tehdit düzeyini "önceden de yüksek" olarak değerlendirdiğini,Moskova yakınlarındaki saldırı sonrasında ise durumda şimdiye kadar bir değişiklik olmadığını kaydetmişti. BERLİN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.