Altay’ın gözaltı süresi yine uzatıldı

31 Ocak 2023 Salı - 16:20

Gazeteci Rojin Altay

Gazeteci Rojin Altay

  • Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Rojin Altay’ın gözaltı süresi, 3. kez uzatıldı. Avukatları, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunuldu. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 28 Ocak’ta Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Rojin Altay’ın gözaltı süresi, dün 3. kez uzatıldı. Avukatlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tutulan müvekkillerinin gözaltı süresinin uzatılmasına karşı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulundu.

İtirazda, “Haksız ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen yakalama, gözaltına alma-tutma, el koyma ve kısıtlama uygulamalarının derhal kaldırılması ile müvekkilin serbest bırakılmasına ve konulan kişisel eşyaların iadesine karar verilmesi” taleplerine yer verildi. İtiraz dilekçesinde, soruşturma sürecine dair konulan kısıtlama kararı nedeniyle Altay'ın dosyasına erişilemediği, gözaltı işleminin ilk 24 saatinde avukat görüşmesinin engellendiği ve bu uygulamların Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı olduğu vurgulandı. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.