Anıları ‘Yerle gök arasında’

Kadın Haberleri —

"Yerle gök arasında” anıt parkı / Foto:AFP

  • Belçika’da seri katil Marc Dutroux'nun 1990’larda altı kız çocuğunu kaçırıp rehin tuttuğu ve dördünü öldürdüğü “korku evi” yıkıldı ve kurbanlar için bir anıtın yer aldığı parka dönüştürüldü.

BBC’nin haberine göre, “Yerle gök arasında” adı verilen anıt park, Charleroi yakınlarındaki Marcinelle kasabasında Salı günü açıldı.

Dutroux’nun kurbanları ve şiddet sonucu ölen tüm çocuklar için bir anıta dönüştürülen parkta, uçurtmanın göğe yükselişin izleyen bir çocuğun tasvir edildiği duvar resmi de yer alıyor.

Charleroi Belediyesi, anıt parkın bir heykel yerine, ağaç ve çiçeklerden oluşan yaşayan bir alan olmasını kararlaştırdı. Kurbanlarının ailelerinin isteği üzerine, kız çocuklarının aylarca rehin tutulduğu “korku evinin” bodrum katı da yıkılmadı ve “soruşturmadaki ihmalleri simgelemesi için” anıt parka dahil edildi.

Şu an 66 yaşında olan Marc Dutroux 1990'larda Julie Lejeune, Melissa Russo, An Marchal, Eefje Lambrecks, Sabine Dardenne, Laetitia Delhez adlı altı kız çocuğunu kaçırıp rehin tutması ve cinsel saldırıda bulunmasıyla gündeme geldi.

Dutroux’un, Avenue de Phillippeville 128 adresindeki evin bodrum katını, kaçırdığı çocukları saklamak için ses geçirmeyecek şekilde düzenlediği ortaya çıkmıştı.

Dutroux’un gizli bölmede rehin tuttuğu Sabine ve Laetitia adlı kız çocukları, 1996 yılında gözaltına alınan Dutroux’nun itirafı üzerine, polis tarafından sağ kurtarıldı. Ardından diğer 4 kız çocuğunun cinsel saldırı sonrası Dutroux tarafından katledildiği belirlendi.

Uzun yıllar süren dava sonucuna Dutroux, 2004’te müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2020'de şartlı tahliye başvurusunda bulundu, ancak psikiyatri testleri sonucu hala tehlikeli bir kişilik olduğu ortaya çıkınca bu talebi reddedildi. BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.