Ankara’da final: Birlikte güçlüyüz

Kadın Haberleri —

26 Temmuz 2020 Pazar - 18:00

  • Mücadelelerinin devam edeceği mesajını veren Taşdemir, barış, adalet, özgürlük demeye, kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik tecavüze hayır demeye devam edeceklerini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından 8 Haziran’da başlatılan “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Kuğulu Park’ta yapılan açıklamayla sona erdi.
Polis ablukasında başlayan etkinliğe Barış Anneleri, yöresel kıyafetlerle katıldı. Polis engeli dolayısıyla alana girmek için bekleyen anneler Kürtçe ezgiler seslendirdi.
“Têkoşîna Jinê Li Her Derê ye/(Kadın Mücadelesi Her Yerde“ pankartı arkasında bir araya gelen kadınlar “Hep Birlikte”, “Jin, Jiyan Azadî”,  “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” ve “Kadın cinayetlerini acil önle” dövizleri taşıdı.
Engellemelere rağmen kadınlar Kuğulu Park’ta açıklama yaptı. Burada konuşan HDP Agirî Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, kampanyanın amacını şu sözlerle dile getirdi: “’Kadın Mücadelesi Her Yerde’ diyerek koyulduk yola. Bizi yok sayanlara; irademizi tanımayanlara; şiddete, tacize, tecavüze, çocuk istismarına göz yumanlara; İnfaz Yasası ile hırsızları, tecavüzcüleri, çeteleri, uyuşturucu baronlarını salanlara; kentlerimizi erkekleştiren kayyumcu zihniyete; eşbaşkanlık sistemimize darbe yapanlara; yaşam alanlarımızı HES’lerle yok edenlere; bizlerin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmak istenmesine karşı sesimizi yükseltmekti amacımız” dedi.
 
Öfke isyana dönüştü
 
İstanbul'dan Diyarbakır'a, Dersim'den Antalya'ya, Manisa'dan Van'a, Ağrı'dan Muğla'ya ülkenin her yerinde kadınlarla bir araya gediklerini aktaran Taşdemir, “İstanbul'da Figen olduk, Dersim'de Gülistan, Diyarbakır'da Rojbin, Ağrı'da Ceylan, Muğla'da Pınar olduk. Bizi tanımayanlara, irademizi yok sayanlara karşı sokakları mora boyadık; bize işkence yapanlara buradayız dedik, bizi katledenleri aklayanlara sesimizi yükselttik, öfkemizi isyana dönüştürdük” diye belirtti.
 
Mücadele özgürlüğe götürür

Taşdemir, “Kadınlara gözaltında işkence uygulayanları ve işkencecileri aklayanları sokaklarda, meydanlarda teşhir ettik, ‘Hakikate yürüyen kadınlar, sizin baskı ve işkence politikalarınıza boyun eğmeyecek’ diye haykırdık. Yılmadan, gece gündüz demeden mahallede, sokakta, Meclis’te, fabrikada, evde, işte yaşamın her alanına kadın rengini verdik, ‘Direnişimiz Mordur’ dedik. Kadınlarla okuma etkinlikleri düzenledik, bir araya gelerek dayanıştık. Mücadeleyle kazandığımız İstanbul Sözleşmesi’yle bir kez daha sözleştiğimizi, sahada ileriye götüreceğimizin sözünü haykırdık. Çünkü bunun özgürlüğe götüren bir mücadele ve direniş çizgisi olduğunu biliyorduk” ifadelerini kullandı.
 
Kadınlar birlikte güçlü

Mücadelelerinin devam edeceği mesajını veren Taşdemir, barış, adalet, özgürlük demeye, kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik tecavüze hayır demeye devam edeceklerini belirtti.
Taşdemir, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz biliyoruz ki korktukları; zılgıtlarımız, zeybeğimiz, halaylarımız, horonlarımız, dayanışmamız ve yüreğimizde taşıdığımız umudumuzdur. Bu umudumuzu, bu zılgıtlarımızı, bu yan yana oluşumuzu bitiremeyeceksiniz. Bilin ki; hayatlarımız rakamlardan, hayallerimiz gazete kupürlerinden ibaret değildir. Yaşamlarımızı elimizden almanıza izin vermemek için el ele tutuşuyoruz, omuz omuza aynı yolda yürüyoruz. Ve asla yalnız yürümüyoruz. Bilin ki; kazanılmış haklarımızı sizin insafınıza terk etmeye niyetimiz yok. Biz kadınlar birlikte güçlüyüz.”
Açıklama kadınların alkış ve zılgıtlarıyla son buldu.

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.