Arjantin'de yüzde 102 enflasyon

Dünya Haberleri —

Arjantin Peso'su

Arjantin Peso'su

  • Arjantin’de enflasyon 30 yılın ardından yine zirve yaptı. Ulusal istatistik dairesinin verilerine göre Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 102.5 oldu.

Aylık bazda en yüksek enflasyon yüzde 9,8 ile gıdada gerçekleşirken, hükümet enflasyonla mücadele kapsamında gıda ve bazı diğer ürünler için üst limit belirledi. 
Arjantin medyası et fiyatlarının Ocak'tan Şubat'a kadar yüzde 20 arttığını duyurdu. Uzun süren sıcak hava dalgası ve kuraklığın hayvancılığı etkilemesi nedeniyle et fiyatlarının da yükseldiği belirtiliyor.

Yüzde üç açlık sınırında yaşıyor
Enflasyon 90'lardan bu yana ilk kez "sembolik sınır" olan yüzde 100'ü aşmış olsa da, ülke uzun süredir yüksek enflasyonla mücadele ediyor. Ülkede nüfusun yaklaşık üçte biri açlık sınırında yaşıyor. Eylül ayında yüksek enflasyonu protesto eden halk sokaklara çıkmıştı.
Geçen ay da enflasyon yüzünden 2 bin pesoluk banknotun tedavüle sokulacağı açıklanmıştı. Geçen yazsa dört hafta içinde üç ekonomi başkanı değişti. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez'in, yardımcısı Cristina Fernández de Kirchner ile ekonomi politikaları konusunda fikir ayrılıkları yaşadığı da aktarılıyor.

1 dolar 202 peso
Aralık ayında Uluslararası Para Fonu (IMF) Arjantin için 6 milyar dolarlık yeni bir kurtarma paketi onaylamıştı. Ülkeye verilecek toplam borcun 44 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
Arjantin'in mevcut para birimi olan peso 1992'de piyasaya sürüldüğünde, değeri bir ABD dolarına sabitlenmişti. O günden bu yana peso sürekli değer kaybetti. Şu an 1 Amerikan dolar yaklaşık 202 Arjantin pesosu ediyor. BOENOS AIRES

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.