Avrupa eylemdeydi

Diaspora Haberleri —

19 Temmuz 2020 Pazar - 23:00

  • Almanya’nın Köln, Frankfurt, Mannheim, Heilbornn, Erfurt ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de tecride,Türk işgal saldırıları ve Türk devlet faşizmine karşı alanlara çıkıldı.

Almanya’nın Köln, Frankfurt, Mannheim, Heilbornn, Erfurt ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ve tüm siyasi tutsaklara uygulanan tecrit ile Türk işgal saldırıları kınandı.

KÖLN

NRW’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Heumark'ta bir araya gelerek yürüyüşe geçti. Eylemde İngilizce ve Almanca "Öcalan'a özgürlük" yazılı dövizler, pankartlar ve Öcalan posterleri taşındı. Yürüyüş ardından Deutzer Werft’de bir miting düzenlendi. FED-MED Eşbaşkanı Engin Seven, AGİF Temsilcisi Şafak Deniz, Rojhilatê Kurdistan'dan kadın aktivist Ronak Rojhilat birer konuşma yaptı. Eylem, sloganlar eşliğinde sona erdi.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde Mannheim, Saarbrücken, Mainz’dan gelen Kürdistanlıların da yer aldığı protesto eylemi yürüyüş ile başladı. Yürüyüş kortejinin en önünde şehit İsmail Nazlıkul’un (Kasım Engin) ailesi posterlerle yer aldı.

Rommerpark’ta ise bir miting düzenlendi. Miting yapılan konuşmalar ardından “Biji Serok Apo”, “Şehit namirin” sloganları ile son buldu.

MANNHEİM