Avrupa'da eylemler: Her yer direniş cephesi

Diaspora Haberleri —

13 Haziran 2021 Pazar - 16:00

  • Avrupa’nın birçok kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar, Türk devletinin işgal saldırıları ve KDP’nin işbirliğine tepki gösterdi. Düzenlenen eylemlerde “her yer direniş cephesi” mesajı verildi.

 

Avrupa’da alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarını ve KDP’nin işbirliğini protesto etti.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de Nav Berlin ve Dest Dan Kadın Meclisinin çağrısı ile Potsdamer Platz’da bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, işgal saldırılarını protesto etti. Yapılan konuşmalarda işgalin amacına, doğanın talan edilmesine, köylerin boşaltılmasına dikkat çekildi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve Kürt özgürlük savaşçılarının posterleri taşınan eylem de sık sık direniş sloganları atıldı.

HAMBURG

Rojbin Kadın Meclisi öncülüğünde Hamburg’da düzenlenen eylem, kentin en işlek sokaklarından biri olan Gansemark’ta yapıldı. Yapılan konuşmalarda Türk devleti gerillaya karşı kural tanımaz bir savaş yürüttüğü, kimyasal kullandığı belirtildi.  Savaşın yaşandığı bölgeye barış heyeti olarak gitmek isteyen aktivistlerinin engellenmesine tepki gösterilerek “Alman devleti bir kez daha savaştan ve Erdogan hükümetinden yana olduğunu gösterdi” denildi. Yapılan konuşmanın ardından Kürdistanlılar, Sternschanze semtine kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde merkezi tren istasyonu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları bir yürüyüş gerçekleştirdi. "Türk devletinin Güney Kürdistan işgalini durduralım" pankartının açıldığı eylemde sık sık "Almanya finanse ediyor, Türkiye bombalıyor" sloganları atıldı. Römer meydanına kadar gerçekleşen yürüyüş burada yapılan açıklamalar ardından son buldu.

FREIBURG