Avrupa’da salonlara sığmayan Newroz

Yurt Dışı Haberleri —

2023 İsviçre Newrozu

2023 İsviçre Newrozu

  • Avrupa’da birçok ülkede ulusal kıyafetleri ile meydanları ve salonları dolduran Kürtler ve dostları Newroz kutlamalarında net mesaj verdi: Öcalan özgür olmalı.
  • Lozan’da Newroz ateşini Belediye Başkanı Grégoire Junod ve İsviçreli Milletvekilleri birlikte yaktı. Fribourg’da İsviçreli siyasetçiler Newroz kutlamasına katıldı. Beppe Savary Newroz konuşmasında, Öcalan’ın serbest bırakılmasını istedi.
  • Almanya’nın Kassel kentinde siyasi tutsakların serbest bırakılması için yürüyen Kurdistanlılar ve dostları yürüyüş sonrası Newroz kutlaması yaptı. PKK yasağına son verilmesini isteyen katılımcılar Newroz ateşini yakıp halay çekti.

Kürt halkının direniş ve dirilişi ile özdeşleşen Newroz Kurdistan ve Dünya’da birçok ülkede coşkuyla kutlanıyor. Avrupa’da yaşayan Kurdistanlılar bu yılki Newroz kutlamalarını İsviçre, İsveç, Almanya ve Avusturya’nın birçok kentinde başlattı. 2023 Newroz’u depremde yitirilen canlara adandı. Avrupa’da hafta sonu gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında birlik, dayanışma ve mücadele mesajları öne çıktı. 

İsviçre’de Newroz

İsviçre’de Newroz ateşleri yakıldı

Avrupa’da kitlesel Newroz kullamalarının yapıldığı ülkelerin başında gelen İsviçre’nin Fribourg ve Lozan kantonlarında binlerce kişi bir araya geldi. Lozan’daki kutlamların adresi Kürt inkarında bir milat kabul edilen Lozan anlaşmasının imzalandığı Rumine Sarayı’nın önündeki meydandı. İsviçre’de Newroz kutlamasının diğer adresi de halkın salona sığmadığı Fribourg Forum salonuydu.

Rumine sarayı önünde Newroz ateşi

Lozan Anlaşması’nın imzalandığı Rumine Sarayı’nın önündeki meydanda Newroz kutlaması için bir araya gelen Kürtlere dostları da eşlik etti. Lozan’daki Newroz ateşini Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod ile İsviçreli Milletvekilleri yaktı. Burada yapılan konuşmalarda Kürt halkının direnişinin sahiplenileceği ifade edildi.

Kürtler ve dostları Mentbenon Park'ta bir araya gelerek meşaleler ile yürüyüşe geçti. Riponne Meydanı’na ulaşan kortej kutlama öncesi depremde yaşamını yitiren onbinlerce insan için saygı duruşunda bulundu.

Lozan Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına Hayrettin Öztekin, Lajîn Kadın Meclisi adına ise Hürriyet Tunç konuştu. Konuşmalarda depremzedelere yardımlaşma çağrısı yapıldı.

Kutlamaya katılan Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod, “Kürt halkıyla her zaman dayanışma içerisinde olduğumuz bilinmelidir. Kürt halkı bir yandan bombalanırken yine 6 Şubat'ta ağır sonuçları olan bir felaket yaşadı” dedi.

Ensemble à Gauche (Solda Birlik) Platformu Milletvekili Mathilde Marendaz ise Newroz mesajında, Newroz’un faşizme karşı direniş anlamına geldiğini Kürt halkından öğrendiklerini söyledi. Marendaz, “Kürt halkının faşizme karşı gösterdiği direnişi selamlıyorum. Tüm baskılara rağmen Kürt halkı direnişle Newroz’u kutluyor. Buradaki direniş bizlere de umut veriyor” diye konuştu.

Binler Fribourg’da buluştu 

İsviçre'nin Fribourg Kantonu’ndaki gerekleştirilen Newroz kutlamalarına da binlerce insan katıldı. Sahnede, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, PKK’nin kurucu önderleri Mazlum Doğan ve Sakine Cansız’ın fotoğrafları ile "Newroz Pîroz Be" pankartı asıldı. CDK-S Eşbaşkanları Selma Sürer ile İsmail Kardaş katılımcıları selamladı. 

Mustafa Atıcı ve Ursula Schneider Schüttel

İsviçre Sosyalist Parti (SP) Federal Parlamenterleri Mustafa Atıcı ile Ursula Schneider Schüttel da birer konuşma yaptı. Mustafa Atıcı, "İsviçreli parlamenterler olarak halkımızla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Biz Emek ve Demokrasi İttifakı ile dayanışma içinde olacağız" dedii. Newroz bayramını kutlayan Milletvekili Ursula Schneider Schüttel de depremde yaraların sarılması için parti olarak çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

 

Gençler coşkuyu artırdı

Ardından Halkların Birleşik Devrim Hareketi adına yollanan mesaj okundu. Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) ve Jinên Ciwan ên Tekoşer (TekoJIN) aktivistlerinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posteri ve PKK flamalarıyla salona girişi ise büyük coşku yarattı.