BAAS binasını kapattılar

Dünya Haberleri —

Süveyde'de Şam rejimi karşıtı gösteriler

Süveyde'de Şam rejimi karşıtı gösteriler

  • BAAS partisinin kışkırtıcı ve düşmanca eylemlerinin sürdüğünü dile getiren Dürzi aktivistler Suriye’nin Süveyde kentinde iktidar partisinin binasının önünü kapattı. 

Dürzi aktivistler ve kanaat önderleri, Suriye’nin güneyindeki Süveyde şehrinde, iktidardaki Arap Sosyalist Baas Partisi’ne ait binanın önünü yanan lastiklerle kapattı. Süveyde 24 haber ağına göre, binanın önünün kapatılması, üç ay önce kentte Şam rejimi karşıtı protestoların başlamasının ardından ikinci defa gerçekleşti. Protestocular, söz konusu protestonun BAAS partisi liderlerinin vatandaşlara yönelik devam eden kışkırtmaları ve düşmanlıkları nedeniyle gerçekleştiğini duyurdu. 
Yerel kaynakların Süveyde’den aktardığına göre, üç aydır her gün gerçekleştirilen protesto gösterilerine yüzlerce kişi katılıyor. Protestocular, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in görevden ayrılmasını, tutukluların serbest bırakılmasını ve Suriye’de siyasi iktidarın devredilmesini ön gören 2254 sayılı uluslararası kararın uygulanmasını talep ediyor. Sloganlar atarak güvenlikten ve ekonomik durumdan Suriye’deki mevcut hükümeti sorumlu tuttu.

Hicri: Destekliyoruz, zulüm son bulmalı
Dürzi cemaati Salı günü Ruhani Başkanlığı’nın resmi sayfasında yayınlanan uzun bir açıklamada, Şeyh Hikmet el-Hicri, Süveyde’deki protestocuların tutumuna destek verdiğini belirtti. Hicri, açıklamasında ‘siyasi çoğulculuğu ve vatanının birliğini’ vurguladı. Çeşitli akımların, grupların ve çalışma komitelerinin oluşturulduğuna dikkat çekerek, bunun ‘hak talep etmeyi, devleti, ekonomiyi yeniden yapılandırmayı ve insana yakışır yaşamı sağlamayı’ amaçladığını belirtti. Hicri açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu protestoları destekliyoruz. En önemli amaçlarından biri zulmün ve baskının tezahürlerini ortadan kaldırmak, ayrıca farkındalık, kardeşlik, diyalog ve başkalarının fikrini kabul etme fikrini yaymaktır.”

Uluslararası alana taşınır
Hicri, hareketin hizmetlerin iyileştirilmesi ve haksızlığın reddedilmesi ile ilgili taleplerle başladığını, yetkililerin halkın taleplerini görmezden gelmesinin sloganların kapsamlı taleplere dönüşmesine yol açtığını belirterek ‘yetkililerin halkın taleplerini görmezden gelmesine’ şaşırdığını kaydetti. Taleplerin ve hedeflerin, ilgili uluslararası alanlara aktarılmaları ve mevcut duruma göre yapılması gerekenlere cevap için daha fazla netleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Dış ve iç güçlerin uyguladığı yıkım, öldürme, yağma, demografik değişim çabaları nedeniyle Suriye halkının çektiği acılara işaret eden Hicri, reform müdahaleleri olmaksızın, açlık ve vergilendirme politikalarının yarattığı yıkımın derinleşeceğini aktardı. SÜVEYDE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.