Ben û Sen’de ‘uyuşturucu yolu’

Toplum/Yaşam Haberleri —

Ben û Sen semti / Amed

Ben û Sen semti / Amed

  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumunun ‘kamulaştırma’ adı altında Ben û Sen’de yıktığı evlerin yerine yürüyüş yolu yapıldı. Yürüyüş yoluyla uyuşturucu kullanan gençlere alan açıldığını belirten mahalle sakinleri, şikayet etmelerine rağmen müdahale edilmediğini aktardı. 

MEDİNE MAMEDOĞLU/AMED

Tarihi surlara bitişik olduğu için Sûr'la özdeşleşmiş Ben û Sen semti, Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi sınırlarında yer alıyor. 1970'li yılların sonunda inşa edilmeye başlanan mahalle, 1990’lı yıllarda köyleri yakılan veya devlet baskısı sonucu kente yerleşmek zorunda kalan yurttaşların yoğun olarak yaşadığı bir semte dönüştü. Müstakil evlerin yoğunlukta olduğu, apartman kültürünün yaygın olmadığı bu semtte komşuluk ilişkileri günümüzde de devam ediyor. Dar gelirli yurttaşların kaldığı Ben û Sen’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu 2021 yılında Amed Surlarında yaptığı restorasyon çalışmalarını gerekçe göstererek 200 evi kamulaştırdı. 

 

 

Yıkılan evlerin yerine yürüyüş yolu

Kayyum, ev sahiplerine evleri karşılığında yalnızca 60 bin TL verirken kiracıların mağduriyetleri ise giderilmedi. Proje sebebiyle binlerce yurttaş göç etmek zorunda kaldı. Halkın tepkisi ve itirazına rağmen yıkılan evlerin yerine, Millet Bahçesi’ne kadar uzanacak olan yürüyüş yolunun yapımına başlandı. Kayyum, ‘Ben û Sen Vadisi’ adının verileceği iddia edilen projenin ilk etabını geçtiğimiz günlerde tamamladı. Yıkılan evlerin yerine çevre ve peyzaj çalışması yapılmaksızın mahalle sakinlerinden uzak bir yürüyüş yolu yapıldı. İkinci etap çalışmasının henüz başlamadığı projenin tamamlanmasıyla 50 yıldır varlığını koruyan Ben û Sen Mahallesi yıkılmış olacak.

Mahalleden parka yol yok!

Kayyumun yaptığı yürüyüş yolu semtte yaşayan yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Yürüyüş yolunun hemen aşağısında bulunan evlerde imar yapısı bozulurken, yurttaşların parka gitmek için kullanacağı herhangi bir yol bulunmuyor. Evleri ve yürüyüş yolu arasında yıkıntıdan bir dağ oluştuğunu ifade eden mahalle sakinleri kayyumun yürüyüş yolunu kendileri için değil turistler için yaptığını ifade etti. Mahallelerinden yola on adım olmasına rağmen ulaşım sağlayamadıklarına değinen yurttaşlar, yıkımın başladığı günden bu yana mahallede uyuşturucu kullanımının da arttığını ifade etti.