Bendimahi Çayı kuruyor, İnci Kefali tehdit altında

Toplum/Yaşam Haberleri —

Bendimahi Çayı

Bendimahi Çayı

  • HDP Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Mesut Bor, İnci Kefali'nin geleceğinin tehdit altında olduğuna dikkat çekti. Bor, “Van Gölü'nü besleyen Bendimahi Çay'ı yanlış sulama, kirlilik, barajlar ve akarsu yatağının değiştirilmesi sonucu kuruyor” dedi.
  • Bor, “Bölgede yapılan HES ve maden ocaklarına ÇED olumsuz raporu verilmedi. ÇED raporlarının hiçbiri bölgede inceleme yapılarak hazırlanmadı. Raporların tamamı Ankara’da hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

HAVAR DERYA/VAN

Dünyanın temel sorunlarından biri olan küresel ısınma, yağışların azalmasıyla beraber göl sularının yok olup adeta karaya dönüşmesi, alanın küçülmesi gibi sonuçlar yaratıyor. Göllerin kimyasal ve biyolojik yapısında da değişikliklere neden olan bu durum, çevre kirliliği ve bunun dışındaki insan kaynaklı pek çok etkenle beraber azalan su kaynakları canlı çeşitliliğini azaltarak yok olmayla karşı karşıya bırakıyor. Bu krizden etkilen akarsulardan biri olan Bendimahi Çayı’nı, HDP Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Mesut Bor ile konuştuk.

 

HDP Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Mesut Bor

 

Küresel iklim krizinin en fazla etkilediği bölgeler arasında orta enlemlerin yer aldığını belirten Mesut Bor, “Yaşadığımız coğrafyanın tamamı orta enlemlerde yer aldığı için iklim krizinden de en fazla etkilenecek bölgelerin arasında yer alıyor. Ayrıca Kurdistan’ın kuzeyinin jeolojik yapı itibariyle oldukça engebeli ve yüksek rakımlı bir bölge oluşu canlı yaşamını da sınırlandırmaktadır” dedi. 

Su rezervleri kuruyor

Bölgede hakim olan karasal iklim koşulları gereği hidrografik yapının büyük çoğunluğunu kar yağışlarının belirlediğini söyleyen Bor, “Dünya sıcaklık ortalamasında meydana gelen bu artış mevsimler arasında dengesizliklerin oluşmasına neden oluyor. Mevsimler arasındaki bu dengesizlik göller, akarsular ve yeraltı su rezervlerinin yaz ayları itibarıyla tamamen kurumasına neden oluyor” diye vurguladı.

Bor, “Van Gölü'nü besleyen en büyük akarsulardan biri olan Bendimahi Çayı’nın ve birçok derenin kurumasında yanlış sulama, kirlilik, barajlar, akarsu yatağının değiştirilmesi  gibi beşeri faktörler de etkili oluyor” dedi.