Berlin'den Helsinki'ye: Dem Dema Azadiyê ye

Diaspora Haberleri —

12 Eylül 2021 Pazar - 15:45

Dem Dema Azadiyê ye

Dem Dema Azadiyê ye

  • “Dem Dema Azadiyê ye” hamlesi birinci yılını tamamlarken, diasporada yaşayan Kürdistanlılar birçok kentte kapsamlı eylemler düzenledi. TJKE öncülüğünde Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecrit ve Kürdistan’a yönelik işgal saldırıları protesto edildi. 

 

Kürdistanlılar ve dostları 12 Eylül 2020 tarihinde Strasbourg’da startı verilen “Dem Dema Azadiyê ye” hamlesi çerçevesinde bir yıldır kesintisiz alanlara çıkarak tecriti ve soykırım saldırılarını protesto ediyor. Bu hafta Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJKE) öncülüğünde birçok ülkede düzenlenen eylemlerle Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü istendi. 

foto: MUHAMMED KAYA/Berlin

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de TJK-E’nin çağrısıyla Breitscheidplatz’da toplanan Kürdistanlılar ve dostları Olivenplatz’a doğru yürüyüşe geçti. Çok sayıda kurum ve örgüt adına açıklamalar okundu, “Zamanı geldi, Öcalan'ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür!” denildi.

TJKE açıklamasında Öcalan’a özgürlük istendi, Kürdistan’ın statüsünün tanınması gerektiğine vurgu yapıldı: “Kürdistan'a yönelik işgal ve soykırım saldırıları durdurulmalı ve Kürdistan'ın statüsü tanınmalıdır. Diktatör Erdoğan tüm savaş suçlarından dolayı uluslararası mahkemelerde yargılanmalıdır. Dünya topluluğu bir karar vermek zorundadır; faşist Türk devletinin yanında yer alıp Kürt halkının katledilmesine ortak mı olacaklar? Yoksa Kürt halkının özgürlük mücadelesine destek vererek demokratik ve insani değerleri mi koruyacak? Unutmayalım ki sessizlik öldürür! Bu nedenle herkesi harekete geçmeye ve taleplerimizi desteklemeye çağırıyoruz.”

foto: ŞAHİN BOZLAR/Frankfurt

FRANKFURT

Kentte düzenlenen yürüyüş ile Öcalan üzerindeki izolasyona, hukuk dışı uygulamalara dikkat çekildi ve sağlık durumuna yönelik endişeler dile getirildi. Eyleme çevre illerden çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Okunan bildirilerde; faşist Türk devletinin Öcalan sahsında bir bütün olarak Kürtlere uyguladığı tecrit, izolasyon ve faşist politikalara vurgu yapıldı. Yürüyüşte atılan sloganlarla Öcalan’ın özgürlüğü talep edildi, çok sayıda pankart ve Öcalan’ın posterleri taşındı.