Beyrut hükümeti illüzyondu

Dünya Haberleri —

21 Ağustos 2020 Cuma - 23:00

.

.

  • Lübnanlı ekonomist Charbel Nahas, ülkedeki siyasilerin dış bağlantıları üzerinden rol aldığını ve geçtiğimiz günlerde istifa eden Diab hükümetinin bir illüzyondan ibaret olduğunu söyledi. 

Lübnan’da yaşananlar Fransa'da basın-yayın organlarının gündemi olmaya devam ediyor. Ünlü gazeteci Pierre Barbancey L'Humanite gazetesi için Lübnanlı ekonomist Charbel Nahas ile görüştü. "Bir Amerikan-İran müzakeresi perde arkasında gerçekleşiyor" başlığıyla yayınlanan röportajda Nahas, Lübnanlı ilerici ve komünistleri, Macron ve mevcut rejimin tuzaklarına karşı uyarıyor ve perde arkasında bir ABD oyunu olduğunu ifade ediyor.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlama ardından halkın büyük öfkesi karşısında istifa etmek zorunda kalan Hassan Diab hükümetine ilişkin konuşan Nahas, “Bu hükümet başından beri sadece bir illüzyondu” dedi. Diab hükümetinin karar verici olmadığını, bütün siyasilerin dış bağlantıları üzerinden rol aldığını söyleyen Nahas, “Daha da önemlisi, bugün mevcut olan güç, kendisini dış aktörlere göre konumlandırmakla yetiniyor” diye belirtti.

Dışa bağımlı bir yönetim

Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama ile birlikte ülkenin yaşadığı sosyal ve ekonomik trajedinin daha fazla ortaya çıktığını ifade eden Nahas, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ülkede gerçek bir Parlamento yok. Bir kooperatif var, her biri siyaseti kendi toplumlarının çıkarlarının savunması olarak görüyor. Lübnan’da değişen bölgesel ve uluslararası güç ilişkilerine göre bir rejim örgütlediler. Lübnan’daki söz konusu yapılanma dış müdahaleye zemin hazırlıyor.”

ABD-İran müzakeresi

Macron’un Lübnan ziyaretini de değerlendiren Nahas, “Macron 6 Ağustos'ta Beyrut'a yaptığı ziyarette, meclis gruplarının başkanını büyükelçiliğe davet ederek Hizbullah'a resmi bir söz verdi” diye belirtti. Macron’un arkasında ABD’nin olduğunu bilen Hizbullah’ın, bu görüşmeyi bir “tanınma” olarak yorumladığını ifade eden Nahas, aslında yapılanın “Amerikan-İran müzakeresi” olduğunu vurguladı.

Lübnan’daki yerel aktörlerin hızlı bir şekilde anlaşmaya varması gerektiğini kaydeden Nahas, aksi durumda ülkenin bir iç savaşa ve dış güçler arasında parçalanmaya doğru sürüklenebileceği uyarısını yaptı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.