Beyrut'ta patlama istifa getirdi

Dünya Haberleri —

10 Ağustos 2020 Pazartesi - 17:00

.

.

  • Lübnan’ın başkenti Beyrut’un liman bölgesinde çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine, 6 bine yakın insanın yaralanmasına ve binlerce insanın evsiz kalmasına yol açan patlama ardından istifalar peşpeşe geliyor. Ülkede bütün kabine istifa etti. 

Lübnan'da geçen hafta meydana gelen patlamanın ardından bütün kabine istifa etti. Daha önce 3 Bakan ve 6 milletvekili istifa etmişti.

Beyrut limanında 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesi ardından hükümeti patlamadan sorumlu tutan halk sokaklara çıkarak hesap sordu. Yaşanan büyük öfke hükümet yetkililerini de istifaya zorladı. Ülkede bütün kabine istifa ederken, daha önce de Enformasyon, Çevre ve Adalet bakanı ile birlikte 6 milletvekili istifa etmişti. 

63 milyon euro ek yardım

Öte yandan Lübnan için yardım çağrıları da devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) patlamadan sonra Lübnan'a 33 milyon euro acil destek sözü verildiğini, şimdi AB'nin ortak bütçesinden bu miktara 63 milyon euro daha eklendiğini duyurdu.

Papa Françesko da, Pazar günü Vatikan'da düzenlenen ayinde Lübnan halkı için acil yardım çağrısı yaptı. Papa, "Buradan uluslararası topluma Lübnan'a cömert bir acil yardım yapması yönündeki çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum" diye konuştu.

BEYRUT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.