Beyrut’un kıyameti değişim yaratır mı?

Dünya Haberleri —

9 Ağustos 2020 Pazar - 23:00

.

.

  • Lübnan halkı, Beyrut limanında 4 Ağustos’ta meydana gelen ve kenti yerle bir eden patlamadan hükümeti sorumlu tutuyor. Patlama sonrası düzenlenen gösteriler binlerin katılımı ile kesintisiz devam ediyor. Halkın büyük öfkesi “Lübnan’da değişim yaşanır mı” sorusunu da gündeme getirdi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan büyük patlamada şimdiye kadar 158 kişi hayatını kaybetti, 5 binin üzerinde yaralı var, 300 bin insan evsiz kaldı. Patlamanın ihmalden mi, yoksa dış bir saldırıdan mı yaşandığı henüz belirsizliğini korurken, Lübnan halkı patlamadan sorumlu gördüğü hükümete karşı sokaklara çıktı.

“Hesap günü” adıyla düzenelenen gösteriler bir değişimin işareti olarak da yorumlanıyor. Gösterilerde şimdiye kadar bir polis öldü, 238 kişi de yaralandı. Eylemciler bakanlık binasına basarak hükümeti hesap vermeye çağırdı. Lübnanlı emekli subaylar önderliğindeki bir grup ise Dışişleri Bakanlığı'na baskın düzenleyerek burayı "devrimin karargahı" ilan etti ve Lübnan Cumhurbaşkanı’nın fotoğraflarını ateşe verdi.

Bu fırsatı kaçırmayacağız

Beyrut merkezde bulunan Şehitler Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi ise Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhinde "Beyrut Limanı'nda hayatını kaybedenler için intikam" ve "Yönetimin değişmesi için bu fırsatı kaçırmıyoruz" şeklinde sloganlar attı. Eylemciler Meclis binasına ilerlemek isterken polis müdahalesi ile karşılaştı.  Eylemciler, kendilerine biber gazı kullanan polislere taşlarla karşılık verdi. Lübnan Kızıl Haç örgütü protesto eylemlerinde şimdiye kadar 110 kişinin yaralandığını açıkladı.

Enformasyon Bakanı istifa etti

Lübnan Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, Lübnan halkından özür dileyerek hükümetteki görevinden istifa etti.

Başbakan Hasan Diab ise ülkenin içinde olduğu kriz nedeniyle erken seçim çağrısı yapacağını açıkladı.

Ordudan ise yapılan açıklamada "Lübnan ordusu olarak Lübnanlıların acıları ile ülkenin içinden geçtiği zor durumu çok iyi anlıyoruz ancak her şeye rağmen eylemlerin barışçıllığını yitirmemesi gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.

Yıkım devrim getirir mi?

Öte yandan Lübnan’da Fransızca yayın yapan “l’Orient le Jour” gazetesi, Beyrut’da yaşanan büyük yıkımın devrimin de temeli olabileceğini yazdı. Gazete, Nizar Kabbani’nin “Ya Beyrouth” şiirindeki  “Devrim hüznün derinliklerinden doğar” cümlesine yer verdi ve “bugünkü acılardan devrim çıkar mı” sorusunu gündeme taşıdı.

BEYRUT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.