Biden polisin yetkilerini kısıtladı

Dünya Haberleri —

26 Mayıs 2022 Perşembe - 17:13

.

.

  • ABD Başkanı Joe Biden, George Floyd'un ölüm yıldönümünde polisin güç kullanmasını kısıtlayan kararnameyi imzaladı.

Kararnameye dair Beyaz Saray'da bir konuşma yapan Biden, Floyd'un ölümünün üzerinden 2 yıl geçtiğini hatırlatarak “Anlamlı bir polis reformu yapılması için elimdeki tüm yetkileri kullanacağım" ifadesini kullandı. Söz konusu kararname, federal polislerin güç kullanımını kısıtlarken, polislerin yaptıklarına ilişkin hesap verebilirliklerini de artırıyor. 

ABD’de son yıllarda polisler özellikle siyahilerin ölümüne yol açan saldırılarla sık sık gündeme geliyor. Ancak yasalar polislerin yargılanmasının önünde engel durumunda. Biden’ın son kararnamesinin ülkede kurumsalmış cezasızlık politikasında değişikliğe yol açıp açmayacağını ise zaman gösterecek. 

Ne olmuştu?

Polis Derek Chauvin'in 25 Mayıs 2020'de Minneapolis’te 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u gözaltına aldığı sırada, 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna basarak ölümüne neden olması ülke gündemine damga vurmuştu. Dakikalarca "nefes alamıyorum" diyen Floyd için birçok şehirde aylarca süren gösteriler yapılmıştı. Protestolar ve kamuoyu baskısı üzerine Chauvin, cinayet ve adam öldürme suçlamalarıyla yargılanarak 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.