Bine yakın gözaltı

2 Aralık 2020 Çarşamba - 17:21

  • HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, son iki haftada bine yakın kişinin gözaltına alındığını belirterek, ”HDP, demokrasi, özgürlük, adalet, barış mücadelesini sürdürmeye devam edecektir” dedi.

Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, HDP’lilere dönük gözaltı furyasının devam ettiğini; son iki haftada bine yakın insanın gözaltına alındığını ifade etti. Gözaltına alınanlar arasında koronaya yakalananların da olduğunu kaydeden Oluç, şunları söyledi: “Bu gözaltılar tamamen hukuksuzdur. Demokratik siyaseti sürdürenlere yönelik gözaltılardır, bunları kınıyoruz. HDP’nin siyasi faaliyetlerini engellemek için yapılan gözaltılardır. En son Şırnak’ta gözaltılar yapıldı. Daha önce iki hafta içinde yapılanlara bunlar da eklendi. Şırnak, İçişleri Bakanlığı ve iktidarın özel olarak seçtiği bir yer. Her türlü seçim hilesini Şırnak’ta gerçekleştirdiler, seçmen kaydırdılar. Bunu zamanında belgeleriyle ortaya koyduk. Bu yetmedi, Şırnak ve ilçelerine kayyum atadılar, belediyelere el koydular, seçmen iradesini gasp ettiler. İktidarın gündemi hala operasyonlardır, saldırılardır, HDP’yi tasfiye etme çabalarıdır.

 Yıl sonu yaklaşırken biliyorsunuz polisler ne kadar ceza keserlerse, kesilen cezalardan prim alıyorlar. Demek ki şimdi savcılar da yıl sonu gelirken ‘ne kadar çok gözaltı yaparsak o kadar çok terfi şansına sahip oluruz’ anlayışına kendilerini kaptırmışlar. Hızla gözaltı yapmaya devam ediyorlar. Gözaltı ve tutuklamalarla HDP’nin siyasi faaliyetlerini engelleyemezsiniz. HDP’nin demokratik siyasetteki kararlılığını ve taviz vermez tutumunu değiştiremezsiniz. Ne kadar gözaltı ve tutuklama yaparsanız yapın HDP Kürt halkı başta olmak üzere tüm bileşenler, ittifaklarıyla, Türkiye demokrasi güçleriyle beraber demokrasi, özgürlük, adalet, barış mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.