Bir Apocu Yadê Direxşan

Dosya Haberleri —

Yadê Direxşan

Yadê Direxşan

  • “Biz aile olarak her dört parça Kürdistan için mücadele ettik. Bu yüzden oğullarımın şehit düştükleri her yer bizim için değerli ve anlamlıdır. Her birinin mezarı Kürdistan’ın ayrı bir yerinde duruyor. Şehit Xemgin Zargroslar’da, Şehit Şahin Metîna’da, Şehit Bakur ise Şêxmaqsud’dadır.”

DENİZ BABİR

KÖLN

Soğuk bir Almanya kışında dört yıldan beri kızıyla birlikte Köln’de yaşamak zorunda kalan Silêmanîyeli 74 yaşında ve üç şehit annesi Direxşan İbrahim Azîz ve kızı Beritan Sabri’nin misafiri olduk. Başûr Kürdistan’ında gördükleri baskı sebebi ile geldikleri Köln’de küçük bir evde yaşayan Yadê Direxşan, ailesinin Kürt Özgülük Mücadelesi ile tanışması ve sonrasında yaşanan mücadele dönemini anlattı. 

PKK saflarında 3 oğlu şehit düşen kendisi de aktif mücadelede yer alan 74 yaşındaki direniş çınarı Direxşan İbrahim Azîz, PKK’yi ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile ilk tanışmasını, şehit çocuklarını konuştuk.

Söze “Silêmanî halkındanım” diye başlayan Yadê Diraxşan 6 erkek bir de kız çocuğu sahibi olduğunu ve eşinin yurtsever bir öğretmen olarak Başûr Kürdistan’ın Silêmanî kentinde 40 yıla yakın halkına hizmet ettiğini ve yaşananları gazetemiz Yeni Özgür Politika’ya anlattı.