Brezilya’dan sınıra yığınak

Dünya Haberleri —

Brazilian army Photo Wikimedia / Creative Commons

Brazilian army Photo Wikimedia / Creative Commons

  • Venezuela-Guyana arasındaki tartışmalı Essequibo bölgesini ilhak etmeye hazırlanan Venezuela’ya karşı Brezilya ordusu sınıra asker yığdı.

Venezuela'da komşu Guyana'nın petrol zengini bölgesi Essequibo'nun ülkeye dahil edilmesi için yapılan referanduma evet çıkmasının ardından, Brezilya sınırdaki askeri varlığını artırmaya başladı. Guyana ordusunun ise yüksek alarmda olduğu kaydedildi. Venezuela'nın 19 yüzyıla dayanan sınır anlaşmazlığı Essequibo bölgesinde bir kaç yıl önce büyük petrol kaynakları bulunmasıyla tekrar alevlendi.
Karakas yönetimi, sınırların 1777'de İspanyol İmparatorluğu zamanında olduğu gibi Essequibo nehri olması gerektiğini savunuyor. Ancak Guyana ise sınırın İngiliz sömürge dönemine dayandığına ve 1899 yılında bir Tahkim Mahkemesi tarafından onaylandığını söylüyor.
Venezuela'da pazar günü yapılan 5 soruluk referanduma katılanların yüzde 95 oranında evet oyu kullandığı açıklandı. Referandumda halka, Essequibo'da sakinlerine vatandaşlık vermeyi ve iki Güney Amerika ülkesi arasındaki anlaşmazlığın çözümünde Birleşmiş Milletler yüksek mahkemesinin yargı yetkisini reddetmeyi destekleyip desteklemedikleri soruldu.
Ancak bu sonucun self-determinasyon (kendi kaderini tayin hakkı) oylaması olmadığı için kısa vadede herhangi bir somut sonucu olmayacağı belirtiliyor. Venezuela lideri Nicolas Maduro devlet petrol şirketinden de tartışmalı bölge için petrol çıkarma lisansı vermesini isterken, Ulusal Meclis'e de bölgeyi Venezuela'nın bir parçası haline getirecek yasa tasarısını geçirmesini önerdi.
Bu gelişmelerin ardından Brezilya yönetimi, Venezuela sınırındaki askeri varlığını artırma kararı aldığını açıkladı. Brezilya ordusu, Roraima eyaletinin başkenti sınır şehri Boa Vista'ya daha fazla asker ve zırhlı araç göndereceğini duyurdu. Venezuela ordusunun Essequibo'ya girmek istemesi durumunda zorlu arazi koşulları nedeniyle Brezilya topraklarını kullanmak zorunda kalacağı kaydediliyor. Guyana ordusunun ise yüksek alarmda olduğu kaydedildi. GEORGETOWN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.