Çatışmasızlık ihtimali düşük

Dünya Haberleri —

22 Ocak 2021 Cuma - 16:32

  • Uluslararası Kriz Grubu, Türk devletinin Kürtlere karşı savaşına dair bir rapor yayınladı. Raporda, “Türkiye’de milliyetçi yaklaşımlar ağır basarken çatışmasızlık rotasına girilme ihtimali düşük görünmektedir” denildi.

 

“Grafik ve Haritalarla Türkiye'deki PKK Çatışması” başlıklı raporda, Türkiye ve PKK arasındaki çatışmaların Kuzey ve Güney Kürdistan’da sürdüğü belirtildi. Kuzey-Doğu Suriye’de ise Ankara, PKK, YPG arasındaki gerilimin devam ettiği kaydedilen raporda, “Suriye ve Kuzey Irak'ta belirsizlik devam ederken ve Türkiye’de milliyetçi yaklaşımlar ağır basarken çatışmasızlık rotasına girilme ihtimali düşük görünmektedir” denildi.

VOA’dan Mahmut Bozarslan’ın haberine göre; Türkiye ile PKK arasında 40 yıla yakın zamandır süren çatışmaların en kanlı safhasının çatışmasızlık sürecinin Temmuz 2015’te sona ermesiyle başladığına dikkat çekildi. Raporda, “2016’nın ilk yarısında benzeri görülmemiş şekilde Güneydoğu'daki bazı kentsel merkezlere ve batıdaki metropollere sıçrayan çatışma daha sonra kademeli olarak tekrar kırsal alanlara kaymıştır” denildi.

Verilerin de yer aldığı raporda, Temmuz 2015'ten 20 Ocak 2021’e kadar çatışmalarda en az 5 bin 229 kişinin hayatını kaybettiği; bunların 539’unun sivil oluğu belirtildi. ICG, bu sivilleri şöyle tanımlıyor: “Kriz Grubu tarafından silahlı çatışmalara katılmayan kişiler olarak tespit edilen bu grup, çoğunlukla Güneydoğu'daki kentsel yerleşim alanları ile TAK tarafından büyük şehirlerde gerçekleştirilen bombalı saldırılarda hayatını kaybetmiştir.”

ICG verilerine göre; diyalogun sürdüğü 2013-2015 yılları arasına can kaybı en düşük düzeydeydi.

AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.