Çıplak aramaya maruz kaldık

Kadın Haberleri —

23 Aralık 2020 Çarşamba - 17:23

  • AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in inkar ettiği çıplak arama uygulamasına maruz kalan kadınlar konuşmaya devam ediyor. Van’da emniyette çıplak aramaya maruz kalan Nujin Yıldız 3 kez çıplak aramaya maruz kaldığını anlatırken, Aycan Altan ise "Etkisinden üç ay kurtulamadım" dedi. 

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Meclis gündemine getirdiği Uşak Emniyet Müdürlüğü'ndeki çıplak arama tartışmaları sürüyor. AKP Grup Başkanvekillerinden Özlem Zengin çıplak aramanın olmadığını iddia ederken Cahit Özkan ise “çıplak arama olduğuna dair yazılı belge” istedi. Uşak Emniyet Müdürlüğü ise konuyu gündeme getiren Gergerlioğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. 
Resmi ağızdan inkarlar sürerken çıplak arama maruz kalan birçok kişi ise sosyal medya hesapları üzerinden yaşadıkları uygulamaları anlatmaya devam ediyor. 19 Ağustos 2019'da HDP'li 3 büyükşehir belediyesine kayyum atamasına karşı Van'da gerçekleşen protestolar sırasında gözaltına alınan Nujin Yıldız ve Aycan Altan da çıplak aramaya maruz kalmış. İki kadın gözaltı sırasında yaşadıklarını MA’dan Özlem Yayan’a anlattı. 
 
Kameralı odada çıplak arama
Nujin, 6 kadın arkadaşıyla birlikte gözaltına alındığını sonrasında TEM Şubesi'ne götürüldüklerini ve kameraların olduğu odada çıplak arama dayatmasına maruz kaldıklarını belirtti. Çıplak aramayı kabul etmeyeceğini söylemesi üzerine kadın polisin kendisini "Beni çok zorlarsan zor kullanırım" dediğini anlatan Yıldız, "Mecburen kabul etmek zorunda kaldım. Gözaltına alınan bir kadın arkadaşla polis arasında tartışma yaşandı. Kadın arkadaşlarımız ‘yapamazsınız’ dedikleri zaman da erkek polisler müdahale için geldi. Maalesef hepimizi çıplak aramadan geçirdiler" dedi. 
 
Nezarette 2 kez çıplak arama
Gözaltı sürelerinin uzatılması için götürüldükleri mahkemeden sonra tekrardan nezarete getirildikleri ve tekrar çıplak aramanın dayatıldığını dile getiren Yıldız şöyle devam etti: “Nezarete getirildiğimizde iki kere çıplak arama dayatıldı. ‘Nezaretteyiz zaten neden çıplak arama yapıyorsunuz’ dediğimiz de yine ‘Zor kullanırız’ denildi. Çok kötü bir süreçti. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok etkilendik." 
 
3 ay etkisinden kurtulamadım 
Aycan Altan da çıplak aramaya maruz kaldığını belirtti. Mahkeme ardından götürüldüğü şubede çıplak aramaya maruz kaldığını ifade den Altan şöyle konuştu: "Bizi avukatların müvekkilleriyle konuştukları odaya aldılar. Arada bir cam vardı ve karşı taraftan erkekler bizi görebiliyorlardı. İkinci defa çıplak arama yaptılar. Sonra camdan göründüğümüzü fark ettik. Aramızda iki kişi dışında diğerleri türbanlıydı. Çıplak aramanın bende bıraktığı psikolojiden uzun bir süre çıkamadım. Dışarıda yürüdüğümde herkesin beni o halimle gördüğünü düşünüyordum. Çünkü çıplak aramadan geçtiğinizde sizi bir kişi değil birçok kişi görüyor. Bu durumun 3 ay etkisinden çıkamadım. Çıplak aramadan geçirdiklerinde kendinizi aşağılanmış gibi hissediyorsunuz."
 
Yalan söylüyorlar
 Çıplak aramanın inkar edilmesine tepki gösteren Altan, “Bu konuda da yalan söylüyorlar. Çıplak arama çok yapılıyor. Bu durumun bir açıklaması yoktur. Zaten X-Ray’dan geçiyorsun, üstünde bir şey varsa görünüyor. Seni resmen aşağılayıp ve baskı altında bırakıyor. Kadınların susması ve evlerine gidip oturması için yapılan bir baskı politikasıdır” şeklinde konuştu. 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.