Çok dilli tabelayı tekleştirdiler!

8 Nisan 2021 Perşembe - 15:38

  • Silvan Belediyesi son kayyumu, ilçe giriş-çıkışlarında bulunan ve önceki kayyum döneminde kaldırılan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce tabelanın yerine sadece Türkçe tabela dikti.

KADRİ ESEN - MA /AMED

İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere atanan kayyumların, Kürtçe tahammülsüzlüğü sürüyor. Kayyumları Kürtçeye yönelik uygulamaları, bu kez Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde devreye konuldu. 2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediye tarafından ilçenin giriş ve çıkışlarında bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Hûn bi xêr hatin”, “Hoşgeldiniz” ve “Welcome to” yazılı tabela, 2016’da kayyım atanmasının ardından gizli bir şekilde kaldırıldı. 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından HDP’li Eşbaşkanlar Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu’nun görevden alınmasının ardından kayyum olarak atanan ilçe kaymakamı Murat Öztürk, kaldırılan tabelanın yerine sadece Türkçe “Silvan’a Hoş Geldiniz” yazılı tabela dikti. 

Kaymakamlık duyurdu 

Silvan Belediyesi tarafından dikilen tabela, Silvan Kaymakamlığı’nın Twitter hesabından duyuruldu. Yapılan paylaşımda, “Diyarbakır’dan ve Batman’dan İlçemize giriş güzergahında belediyemiz tarafından ‘Silvan’a Hoşgeldiniz’ aydınlatmalı tabela çalışması yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. 

Yerine kayyum atanan Silvan Belediyesi Eşbaşkanları Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu, “Bugün değil, yıllardır Kürt dili, kültür ve sanatı yok sayılıyor. Son bir yılda Silvan halkının iradesine 3 ayrı kayyum atandı. Önceki kayyumlar Meya Kadın Kurumu, Silvan Dil Kurumu, Zembilfiroş Kültür ve Sanat Kurumu’nu kapattılar. İlçe nüfusu tamamen Kürt olmasına rağmen, kayyum tek bir Kürtçe kelimenin dahi yer almadığı bir tabela dikiyor. Bu Kürt dilini tanımamaktır. Bu uygulamayı kabul etmiyor ve kınıyoruz” dedi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.