Çöken mezarlıkta ayrımcılık: Suriyeliler ayrı parsellerde!

Toplum/Yaşam Haberleri —

Narlıca Mezarlığı'nda toprak kayması

Narlıca Mezarlığı'nda toprak kayması

  • Hatay'da depremde yaşamını yitirenlerin defnedildiği Narlıca Mezarlığı’nda toprak kayması sebebiyle yaklaşık 600 mezar tahrip oldu, bazı mezarlar sular altında kaldı. Mezarlıkta “Kimliği tespit edilen vatandaşların” mezarları ile Suriyeli mültecilerin mezarlıklarının birbirinden ayrı defnedilmesi ise dikkat çekti.

ERDOĞAN ALAYUMAT

Maraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Hatay’da mezarlıkların durumu aciliyetini koruyor. “Deprem Şehitleri Mezarlıkları” adıyla kentin her yerine gelişi güzel inşa edilen mezarlıkların bazıları acele kamulaştırmayla konutların arasına yapılırken bazıları ise tarım arazilerine inşa edildi. Defne ilçesinde Orhanlı Mahallesi’nde yapılan deprem mezarlığı, Cumhurbaşkanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından konutların arasına kuruldu. Kentteki diğer mezarlıklara nazaran daha iyi durumda olsa da mezarlık, TOKİ inşaatlarından kaynaklı bir şantiyeyi andırıyor. Özel arazilere acele kamulaştırılma ile el konularak mezarlık yapılırken arazi sahibi yurttaşlar mezarlığın kendilerinden habersiz yapıldığını söylüyor.

Antakya Reyhanlı yolu üzerindeki Amik Ovası’nda kurulan Narlıca Mezarlığı ise tarım arazisine yapılan mezarlıklardan biri. Yağışlardan ve toprağın uygun olmamasından kaynaklı zarar gören mezarlıkta toprak kayması sebebiyle yaklaşık 600 mezar tahrip olurken kimi mezarlar ise sular altında kaldı.

 

TOKİ konutları arasında yapılan Orhanlı Mezarlığı

 

Hala cenazeler çıkarılıyor

Hatay genelinde 23 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği belirtilse de bu rakamların doğru olmadığı aşikar. Büyük bir mezarlığı andıran kentte kazılan bina temellerinde hala cenazeler çıkıyor; çıkan cenazelerin kimlik tespitleri yapılmıyor. Kent genelinde kaç cenazenin kimliğinin tespit edilmediğine dair net bir veri yok. Bu konuda devlet kurumları sessizliğini korurken, dolaştığımız mezarlıklarda mezar taşı olmayan mezarların hayli fazla olduğunu gördük.

Narlıca Mezarlığı’na ise toplam 4 bin 380 cenaze defnedildi. Mezarlıkta ayrı bir alana defnedilen 160 cenazenin kimliği ise hala tespit edilemedi. Kimliği tespit edilmesine rağmen sahipsiz olan mezarların çok fazla olduğu mezarlıkta depremzedeler hala cenazelerini arıyor ve günde yüzlerce kişi mezarlığa gelerek yakınlarının cenazesini soruyor.