Kurdistan ve Türkiye'den kısa kısa

.

.

  • Fotodaki emojiye dava
  • Hasta tutsak hücrede
  • Gözaltı sırasında işkence
  • İşçi konfederasyonları ortaklaştı

Fotodaki emojiye dava

Türk bayrağı, Atatürk ve Erdoğan'ın fotoğraflarının üzerine zafer işareti emojisi konulması, “devletin egemenlik alametlerini aşağılamaya ve yok saymaya yönelik eylem” olarak görülerek dava açıldı. 

Riha’nın Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesinde 31 Mart seçimleri sonrası belediye binasında fotoğraf çeken S.K. adlı genç hakkında, odada bulunan Atatürk, Türk bayrağı ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resimlerinin olduğu bölüme zafer işareti emojisi koyduğu gerekçesiyle dava açıldı. Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında 24 Nisan'da gözaltına alınıp “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama ve yok sayma” suçlaması yöneltilen S.K. için bir sayfalık iddianame hazırlandı. Ceylanpınar Asliye Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianamede, Türk bayrağı, Atatürk ve Erdoğan'ın fotoğraflarının üzerine zafer işareti emojisi konulması, “devletin egemenlik alametlerini aşağılamaya ve yok saymaya yönelik eylem” olarak yorumlandı. 

Davanın ilk duruşması 17 Eylül’de Ceylanpınar Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. RIHA

 

* * *

Hasta tutsak hücrede

Giresun Espiye L Tipi Cezaevi’ndeki hasta tutsak Mehmet Darga, tekli hücrede tutuluyor. 

Mersin’de 1992'de tutuklanan Darga, tansiyon ve şeker hastası. 65 yaşındaki Darga, cezaevinde iki kez anjiyo oldu. Tutuklandıktan sonra sırasıyla Adana, Şirnex, Wan ve Çanakkale’deki cezaevlerinde tutuldu. Son olarak Giresun'a sevk edildi. 32 yıllık tutsak Darga, “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” kampanyası kapsamında açlık grevine katıldığı gerekçesiyle Şubat'ta tekli hücreye alındı. Hülya Darga, tekli hücrede tutulan eşinin ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda olmadığını söyledi. Hastalıklarından ve ailevi sorunlarından kaynaklı 7 yıldır eşinin görüşüne gidemediğini söyleyen Darga, "Eşimin tedavisi düzgün yapılmıyor. Durumu ağırlaşınca hastaneye götürülüyor. Hem yaşı hem de hastalıkları ilerlemiş durumda. Bu şekilde tekli hücrede tutulması çok riskli. Bir an önce serbest bırakılması gerekiyor” dedi. MERSİN

* * *

Gözaltı sırasında işkence

Nisêbîn’in Marînê köyünü basan Türk askerleri, biri çocuk üç kişiyi gözaltına aldı. Çocuğa gözaltı sırasında işkence yapıldı. 

Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesi Bagok Dağı kırsalında bulunan Marînê köyünde dün sabah saatlerinde jandarma tarafından evlere baskın düzenlendi. Haklarında daha önce de yakalama kararı olan Abdulkerim Aslan ve kardeşi Rıdvan Aslan’ın evlerine yapılan baskında Rıdvan Aslan’ın 15 yaşındaki oğlu S. Aslan ile Abdulkerim Aslan’ın eşi Gülperi Aslan ve misafirleri cezaevinden yeni çıkan Nergiz Okan gözaltına alındı. Gözaltı sırasında 15 yaşındaki S. Aslan darp edildi. Hafsadi Aslan, “Bize silah doğrultup hakaretler ettiler. Evi darmadağın ettiler. Çocuklarımıza işkence ettiler” dedi. 

Köylülerden Zekiye Aslan da, “15 yaşındaki çocuğun ağzından kanlar akana kadar işkence ettiler. Biz kendimizi onların üstüne atınca bize de vurmaya başladılar, küfürler savurmaya başladılar" diye konuştu. 

Gözaltına alınan üç kişi, Girêmîra'daki karakola götürüldü. Karakoldaki işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Köylüler, suç duyurusunda bulunacakları söyledi. MÊRDÎN

* * *