Parma’nın ‘babası’: Emilio Rossi

Toplum/Yaşam Haberleri —

Emilio Rossi

Emilio Rossi

  • İtalya’nın babaları da meşhurdur. Öyle ki 'Baba' adlı İtalyan mafya filmini bilmeyen yoktur. Fakat Parma’da diğer babalara tezat oluşturan bir baba daha var; Emilio Rossi. O Parma’da mültecilerin babası, hemen hemen herkesin hayatına dokunanan bir aktivist.

GÖZDE GÜLER/PARMA

Emilio Rossi, kökü 90’lara dayanan Göçmenlik, İltica ve Uluslararası İşbirliği Merkezi’nin (CIAC) kurucusu. Parma’da bir apartman ile başlayan, savaş mağduru insanları misafir eden CIAC, 90’larda Yugoslav ve Kurdistan’dan gelen yoğun göçle beraber çalışmalarını daha kapsamlı hale getirir.

O zamanlar göç yasası üzerine uzmanlaşmış avukatların az olması sebebi ile mülteciler başvurularını yapamıyor, yasalar kendilerine hangi hakları sunuyor öğrenemiyorlardı. CIAC çalışanları göç eden insanlara hukuksal danışmanlık sunabilmeleri için önce kendilerini eğitip sonra gelecekte katılacak olan tüm gönüllülere göç yasası hakkında eğitim vermeye başlar. Öyle ki göç yasasını Parma Üniversitesi’nin hukuk bölümü müfredatına bile dahil etmeyi başarırlar.

'Wonderful World'

CIAC, Ocak 2001’de resmi bir organizasyon olarak kabul edilir. İtalya’da mülteciler ve entegrasyon ile ilgilenen iki paralel sistem var. Biri İçişleri Bakanlığına bağlı CAS (Extraordinary Reception Centres) diğer ise SIPRIOMI yani devletten bağımsız sivil toplum örgütleri. 2018 yılında dönemin İçişleri Bakanı Matteo Salvini, “Salvini Güvenliliği” olarak tanımlanan göç ve güvenlilik yasasını mültecilerin aleyhine işleyecek şekilde değiştirdi. SIPRIOMI sisteminin bütçelerini kesti, projelerine izin verilmedi. Kiliseler bile Salvini’nin bu kararına karşı gelmiş ancak söz geçirememişti. Ancak partizan mücadelesi ile bilinen Parma, kilisenin binasını CIAC’a bağışlayarak 'Wonderful World' yani güzel dünya projesinin en büyük destekçisi olur.

 

Dino Frisullo

 

Dino’nun fotoğrafı

Bugün eski kilisede farklı ülkelerden insanlar kendi evlerini bulana kadar veya çalışma iznini alana kadar kalıyorlar. Kimliği, dili, dini, rengi ne olursa olsun kapısı herkese açık. CIAC binasında dolaşırken Kürtlerin izini de görmek mümkün. Kürt Kızılayı Heyva Sor’a ait bir plaket ile Kürt dostu İtalya’da devrimcileri ve anarşistleri Kürtlerle buluşturan Dino Frisullo’nun bir fotoğrafı da duvarları süslüyor.

Emilio Baba kilisenin kapılarını sadece mültecilere değil evsiz, sokakta mağdur olan insanlara da açıyor. Mülteciler oturumunu veya çalışma iznini alana kadar CIAC’in sunduğu asgari ücret ile geçiniyorlar. CIAC çalışanları çoğunlukla genç aktivistlerden oluşuyor. Peki CIAC’ın kurucusu Emilio kimdir?